2022’de dikkat edilmesi gereken 5 kişisel marka trendi

Fiverr’de anonim bir pazarlamacı tarafından tasarlanan bir pazarlama stratejisi için yaklaşık 50 dolar ödeyeceksiniz, dünyaca ünlü girişimci Gary Vee ise pazarlama bilgilerini paylaşan 60 dakikalık bir sunum için altı rakamlı ücretler ödenmekte. 2022’ye yaklaşırken, güçlü bir kişisel markanın sağlam bir ticari varlık olduğu açıktır.

Giderek daha fazla sayıda girişimci, kişisel markalarını, daha fazla getiri için tutarlı bir zaman, para ve enerji girdisi gerektiren bir yatırım olarak görmeye başlıyor.

2022’de kişisel markanıza yatırım yapmayı planlıyorsanız, net bir yatırım stratejisine sahip olmak çok önemlidir. Tıpkı borsa veya kripto yatırımlarında olduğu gibi, bir sonraki parlak nesneyi kovalayarak kaynaklarınızı hızla tüketebilirsiniz. Bunun yerine, önümüzdeki yıl önemli olacak bu beş eğilimi not alın.

1. Yeni sosyal platformların yükselişi

2021, herkese Facebook, Instagram ve Youtube’un kutsal üçlüsünün düşündüğümüz kadar yenilmez olmadığını gösterdi – Ekim 2021’deki kötü şöhretli Facebook kesintisinden Instagram’ın üst düzey yöneticilerini içeren mahkeme duruşmalarına ve tüm üst düzey platformları içeren artan sansür endişelerine kadar. 2021’de yeni sosyal platformların ivme kazandığını gördük. Bazıları, NFT kalabalığı sayesinde daha geniş bir alana yayılan Discord gibi belirli bir topluluk tarafından yönlendirildi. Parler gibi diğerleri, belirli siyasi görüşleri olan insanlar için bir alan haline geldi. Önceki yıllarda “eski” sosyal medya platformlarındaki mikro etkileyicilerden bahsettiysek, 2021 bu eğilimi derinleştirdi ve şimdi belirli topluluklar için mikro platformlardan bahsediyoruz.

Rumble’ın halka açılmaya hazırlandığı ya da Donald Trump’ın kendi sosyal medya platformunu başlatmayı planladığı gibi haberlerle birlikte bu eğilimin ancak 2022’de devam etmesini bekleyebiliriz. Ancak bu, pazarlama ekibinizi üçe katlamanız ve öyle olmaya çalışmanız gerektiği anlamına gelmiyor. her yerde. Platformu bulun ve derinlemesine inerek platformun formatına en uygun orijinal içeriği oluşturun.

2. Eğlenceyi ciddiye alma zamanı

Altın pazarlama kuralı, içerik planınızın değerli eğitim içeriğini eğlence ve ilhamla dengelemesi gerektiğini söylüyor. Bazı danışmanlar, bu unsurların üçünün de oranlarını belirlemeye kadar gidebilirler. Ve sonra, köpeğinize havlamak gibi aptalca meydan okumalarla bu oranları bozan TikTok kullanıcıları gelir.

Tüm dans etme ve tamamlama zorlukları biraz fazla aptalca görünse de Instagram’ın başkanı Adam Mosseri, platformun kullanıcıların daha eğlenceli video içeriği istediği bir paradigma değişimini kucakladığını söyledi.

Kişisel markanızı bir yatırım olarak görme fikrine geri dönelim: Doğal büyüme yaşayan bir alana yatırım yapmak istiyorsunuz. Şu anda bunlar eğlenceli Tiktok videoları ve Instagram makaraları.

Dans derslerine kaydolmanıza gerek yok; sadece sunduğunuz ürün ve hizmetlere farklı bir açıdan bakın. Hedef kitlenizin yaşadığı eğlenceli komik durumları düşünün ve bunları kısa videolara dönüştürün. Ve iyi haberler var: Bunlar hareket halindeyken yapılmalı ve kusurlu olmak bir avantaj olarak kabul ediliyor.

3. Daha derin (ve daha uzun) konuşmalar için yer açın

Clubhouse 2019’un sonlarında ilk ortaya çıktığında, erken benimseyenler, yemek yemeyi ve duş almayı unutarak platformda saatler ve günler geçirirdi. Platforma olan ilgi hızla düşse de, Clubhouse pazarda büyük bir boşlukla karşılaştı: İnternetin daha uzun sohbetler için bir köşeye ihtiyacı var ve ses bunun için harika bir araç gibi görünüyor.

Facebook ses odaları açıyor, Twitter Spaces’ı tanıttı ve podcast dinleyicilerinin sayısı pandeminin başlangıcından bu yana artıyor. Dikkat süresinin kısaldığını duymaya alışkınız, ancak daha büyük bir sohbet için alan sunan formatlar popülerlik kazanıyor gibi görünüyor. 2022’de kişisel markanız için bir strateji oluştururken, hedef kitlenizle daha derin sohbetler için bir alanınız olduğundan emin olun. Bir podcast, Facebook grubu veya haftalık Instagram canlı yayını olabilir.

4. “İlham verici” ifadesini “ilişkilendirilebilir” ile değiştirin

Instagram, hikayeleri gönderilere tercih ediyor. Facebook, sayfa gönderileri yerine grup tartışmalarını tercih ediyor. Sarkaç, mükemmel şekilde cilalanmış görüntü ve ilham verici içerikten uzaklaşıyor ve topluluğun desteğiyle gerçek hayattaki sorunları çözmeye doğru ilerliyor. Popülerlik kazanan sosyal medya formatları bile duygu değişimine işaret ediyor. Seçtiğiniz platform ne olursa olsun, paylaştığınız fikirleri ve mesajları inceleyin.

Bir kanaat önderi olmak, her şeyi çözüp mükemmel “sonrası” resminizi göstermek anlamına gelmez. Dünya hızla değişiyor ve genellikle doğru soruları sormak veya sizin ve şirketinizin şu anda karşı karşıya olduğu zorluklar hakkında bilgi vermek için liderliğinize ihtiyaç duyuluyor. Hedef kitlenize sonuçlarınızın “perde arkasını” göstermek ve hatta topluluğunuzla açık tartışmalar başlatmak, 2022’de size daha fazla kek puanı kazandıracak.

5. İnsanları bir amaç ve değerler etrafında birleştirin

Yirmi yıl önce, sosyal meseleler hakkındaki kişisel görüşlerinizin, örneğin bir fotoğrafçı olarak mesleki becerilerinizle hiçbir ilgisi yoktu. Bugün, bazı potansiyel müşterileri uzaklaştırırken diğerlerini gerçek hayranlarınız haline getirecek şekilde kolayca belirleyici bir faktör haline gelebilirler. Araştırmalar, beş müşteriden dördünün kişisel değerleriyle uyumlu markaları seçtiğini gösteriyor. Aynı şey kişisel markanızın takipçileri için de geçerlidir.

Çevresel görüşlerinizin fotoğrafçılığınızın kalitesiyle doğrudan bir bağlantısı olmasa bile, amacınızı ve değerlerinizi kişisel marka stratejinize entegre etmekten çekinmeyin. Değerleriniz, insanları rekabette sizi seçmeye motive edebilir.

 

Kaynak: www.entrepreneur.com