2022’de benimsenecek dijital pazarlama kanalları

2021’de bağlı TV (CTV), video ve ses, çok kanallı pazarlama stratejilerindeki yerlerini sağlamlaştırdı. Markalar ve ajanslar, reklam yaratıcılığı ve inovasyon için yeni fırsatlardan yararlanmak ve hedeflenen kitlelere verimli ve etkin bir şekilde ulaşabilmeleri için artık bu dijital pazarlama kanallarını pazarlama karmalarına entegre ediyorlar.

Pazarlamacıların CTV, video ve ses üzerinde nasıl gezindiklerini araştırmak için Digiday ve StackAdapt, bütçelere, hedeflemeye ve ölçmeye yaklaşımlarını ortaya çıkarmak için 75’ten fazla marka ve ajans yöneticisini araştırdı.

CTV, video ve ses giderek daha önemli oluyor

Pandemi boyunca birçok insan evlerine kapandı. İçerik tüketmek için telefonlarını, dizüstü bilgisayarlarını ve internete bağlı TV’lerini giderek daha fazla kullandılar. Sonuç olarak, pandeminin başlangıcı CTV, video ve sesin benimsenmesindeki büyümeyi hızlandırdı. Artık ekranlara bakmak için daha fazla zaman harcamak bir norm haline geldi. Bu yeni norm, dijital kitlelere ulaşmayı umut eden pazarlamacılar için CTV, video ve sesin go-to kanalları olarak kurulmasına yardımcı oldu.

Araştırmaya göre, bu kanalların benimsenmesindeki büyüme devam edecek. 2021’de Leichtman Araştırma Grubu, ABD TV hanelerinin %80’inin en az bir CTV cihazına sahip olduğunu ve yetişkinlerin yaklaşık %40’ının CTV kullanarak günlük video izlediğini bildirdi. 2021’de Emarketer, CTV reklam harcamasının yıl sonuna kadar 2020’ye göre %59,9 artarak 14,44 milyar dolara ulaşacağını ve 2024 yılına kadar 18,29 milyon dolara çıkacağını tahmin etti.

CTV, video ve sese nasıl ulaşılır?

Günümüzde pazarlamacılar CTV, video ve ses alanında yaratıcılığı, yeniliği ve ölçümü ilerletmeye çalışıyor. Bu, hedef kitlelerine etkili bir şekilde ulaşmalarını sağlarken aynı zamanda yatırım getirisini (YG) artırır. Ankette, pazarlamacıların kampanya hedeflerine ulaşmak için dijital medya stratejilerinde aşağıdaki üç değişikliği yaptıklarını görülüyor.

Pazarlamacılar yatırımları değiştiriyor

StackAdapt ve Digiday’ın raporu, reklamverenlerin çoğunluğunun son üç yıl içinde ctv’ye yatırım yapmaya başladığını tespit etti. Video ve ses ile katılımcıların daha yüksek bir yüzdesi (sırasıyla %60 ve  %43) yatırımları üç yıldan daha uzun bir süre önce değiştirmeye başladı.

Pazarlamacılar bütçeleri yeniden tahsis ediyor

Raporda, reklamverenlerin CTV, video ve sese yönelik bütçe miktarını 2021’den 2022’ye kadar, özellikle de CTV ve ses için üst katman ayırma aralığında artırmayı planladıkları tespit edildi. CTV’ye daha fazla yatırım yapanların çoğu, doğrusal TV bütçelerinden ve sosyal medyadan, video ve sesten değişenler ise öncelikle programatik dijital kanallardan ve sosyal medyadan kayıyor.

Pazarlamacılar rolleri yeniden düzenliyor

Çoğu pazarlamacı, yeni kanallara katılırken veya yatırımları artırırken, kampanya yürütmenin arkasındaki ekipleri yeniden düşünür. Ankete katılanların çoğu, harici ajans marka pazarlama ekiplerinin veya kurum içi ve harici ekiplerin bir karışımının CTV, video ve sesli kampanyaları dağıtmaktan sorumlu olduğunu söyledi.

CTV, video ve ses ile başlayın

Markalar, benzersiz faydaları nedeniyle bu dijital pazarlama kanallarına yaklaşıyor. Örneğin, CTV, video ve ses, hedefleme ve ölçüm fırsatları sunar. Doğrusal TV reklamcılığı ile hedef kitleleri gerçek zamanlı olarak hedeflemek ve sonuçları ölçmek mümkün olmasa da, doğru sonuca ulaşmak için programatik CTV ve video içinde gizlilik öncelikli, davranışsal ve bağlamsal hedefleme ve yeniden hedeflemenin bir kombinasyonunu kullanmak mümkündür. seyirciler. Dijital kanallar ayrıca dönüşüm verilerini ve yatırım getirisini (ROI) ölçme fırsatı sunarken, doğrusal TV ile performansı doğrudan medya maliyetine bağlayamazsınız.

CTV, video ve sesin avantajlarından yararlanmaya başlamak için şu adımları uygulayabilirsiniz:

Çok kanallı bir yaklaşım oluşturun

İnsanlar, ister telefonları, ister dizüstü bilgisayarları veya internete bağlı TV’leri aracılığıyla olsun, farklı platformlarda genellikle farklı türde içerikler tüketir. Maksimum erişim elde etmek için yerel, ekran, video, CTV ve sesin bir kombinasyonunu birden fazla cihazda stratejiler oluşturmanız ve pazarlama karması için neyin mantıklı olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

İnsanlar ister telefonları, dizüstü bilgisayarları veya internete bağlı tv’leri aracılığıyla olsun, farklı platformlarda genellikle farklı içerik türlerini tüketirler. Medya karması için neyin anlamlı olduğunu göz önünde bulundurarak, maksimum erişim elde etmek için birden fazla cihazda yerel, ekran, video, CTV ve sesin bir kombinasyonunu strateji oluşturmanız gerekir.

Sunulan reklamları farklılaştırın

Aynı reklamları tüm cihazlarda ve dijital pazarlama kanallarında göstermek, tüketicilere ulaşmanın etkili bir yolu olmayacaktır. Örneğin, CTV’de tıklanmayan bir reklam, bir mobil cihazdaki reklamla aynı amaca hizmet etmeyecektir. İnsanların ilgisini çekecek reklamlar sunma konusunda stratejik olmanız gerekir.

İş ortaklarını ve teknolojiyi test edin

KPI’larınıza ulaşmanıza neyin yardımcı olduğunu belirlemek için yaratıcı, hedefleme ve ölçüm stratejilerini sürekli olarak test etmeniz gerekecek. İş ortaklığı yapmak için doğru talep yönlü programı (DSP) seçmek için zaman ayırın. Alandaki oyuncuları ayırt etmek için her birinin performansına, hedefleme kapasitesine ve algoritmalarına bakın.

Başarı için bu dijital pazarlama kanallarından yararlanın

Bu yaklaşımları CTV, video ve ses reklamcılığına uygulayan pazarlama ekipleri, yatırımın geri dönüşünü görmek ve 2022 ve sonrasında çok kanallı pazarlama stratejilerinin başarısını artırmak için kendilerini kuracaklar.

Kaynak: www.business2community.com