2022 için 22 tüketici trendi

Uluslararası tüketici trendlerini izleyen Trendwatching, her yıl olduğu gibi bu yıl da 2022 beklentilerini açıkladı. Pandeminin neden olduğu sağlık sorunları ve ekonomik zorlukların ardından Trendwatching’in 22 tüketici trendi geçtiğimiz 10 yılda olduğu gibi daha insan merkezli, sürdürülebilir, sosyal ve yardımlaşmacı markaların öne çıkacağını gösteriyor.  2022 için belirlenen 22 trendi size sunarken her başlığın yanında bire bir çeviri olmayan ancak trendin içeriğini Türkçe olarak özetleyebilecek başlıkları da parantez içinde belirttik.

1- Locale morale (Yerel iyileştirme)

locale morale

ASICS, Birleşik Krallık’taki tüketicilerle anket yaptıktan sonra, Retford kasabasının yeni bir şeye ihtiyacı olduğuna karar verdi. Bu ihtiyacı karşılamak için Mind ile birlikte “Morallen Retford”u piyasaya sürdü. bir geri bildirim aracıyla; İnsanlar, markanın Mind Uplifter web sitesinden önce ve sonra nasıl hissettiklerini kaydederek 20 dakika boyunca egzersiz yaptılar. Son zamanlarda, karantina yetkilileri şehirlerin çevresel ve sosyal dokusunu iyileştirme çağrılarını hızlandırdı. Küresel tüketicilerin üçte biri, mahallelerinin pandeminin ortasında bir araya geldiğini söylüyor. Markanız kentsel yaşamı birden fazla şekilde iyileştirebilir mi?

2- Glocally Grounded (Yerel işletmelerle bağlantı)

Hiçbir şey Küçük İşletme Desteği’ni yerel markalı bir duvar kağıdı gibi söyleyemez. Yelp ve mobilya markası Chasing Paper, Austin, San Francisco ve New York’taki küçük işletmelerden ilham alan bir koleksiyon üretti ve koleksiyondan elde edilen gelir, girişimciliğe odaklanan STK’lara gidecek. Tek tıkla alışveriş ve ücretsiz kargo çağında küçük işletmeler için kolay değil. Ancak bilinçli tüketicilik çekiş kazandıkça, mahalle mağazalarının savaşma şansı var. Aslında, Mart 2021’de yapılan bir anket, ankete katılanlar arasında müşterilerin pandemi öncesine göre yerel olarak satın almakla daha fazla ilgilendiğini buldu. Kendi markanız ister şehirleri ister ülkeleri kapsıyor olsun, küçük işletme sahiplerini ve yerlileri rahatlıkla bir araya getirebilir misiniz? Büyümelerine yardımcı olmak için hangi kaynakları sağlayabilirsiniz?

3- Equity Zone (Kapsayıcılık)

Ulusal politika çok dikkat çekebilir, ancak kaynaklar tahsis edilir ve öncelikler okul kurullarına ve şehir konseylerine verilir. Yerel yönetimi çekici kılmak amacıyla, John Legend kısa süre önce HUMANLEVEL’i başlattı. Bu organizasyon, kurumsallaşmış ırkçılıktan orantısız olarak etkilenen bölgelerdeki topluluk liderlerine kalıcı değişim yaratmalarında yardımcı olacaktır. Küresel olarak, insanların yaklaşık üçte ikisi (b) yerel topluluk liderlerine CEO’lardan ve politikacılardan daha fazla güveniyor. Tüketiciler, markaların ön sayfa sorunlarıyla ilgilenmesini bekler, ancak yerel dönüşümleri desteklemek, ölçülebilir bir etki yaratmanın anahtarıdır. Markanız bu sesleri yükseltecek kaynaklara sahip mi?

4- Communal Currencies (Topluluk kripto paraları)

Yerel topluluklar, günlük işlemler için ulusal para birimine bağımlıdır. Peki ya şilin, rand ya da dolar güvenilir değilse? Kapsayıcı para birimleri bir alternatif sunar: yasal ihaleye tamamlayıcı bölgesel para birimleri. Ulusal para politikaları ve küresel ticaretteki dalgalanmalardan bağımsız olarak, CIC’ler yerel üretime ve ticarete bağlıdır ve istikrarlı bir ticaret aracı sağlar. UNICEF Ortak Girişim Fonu kısa süre önce CIC Grassroots Economy Program organizatörünü destekledi. Katılımcı topluluklar kendi kaderini tayin hakkını elde etmek için esnek bir araç olarak hareket ettiğinden, kapitalist yozlaşmaya karşı artan memnuniyetsizlik yerel özerklik arzusunu pekiştiriyor. Tüketicileri çevrelerini korumaya ve topluluklarında para (para birimi ne olursa olsun!) bulundurmaya teşvik edin.

5- Second Souls  (Uzun ömürlü ürünler)

Fransız moda markası Camaïeu’nun kot pantolonları geri dönüş garantisi ile geliyor. Şişmenleme veya zayıflama durumunda her pantolon bir yıl içinde daha büyük veya daha küçük bir boyutla değiştirilebilir. İade edilen kot pantolonlar Camaïeu’nun Geri Al programı aracılığıyla satılır veya kar amacı gütmeyen bir dernek olan Vestali tarafından yeni giysilere dönüştürülür. Satın alma sonrası destek, geçici bir önlemin ötesine geçti. Şimdi, tüketicileri sizden satın aldıkları ürünlerle uzun süreli, kalıcı ilişkiler kurmaya teşvik etmekle ilgili. Kendinize şu anki iş modelinizin insanlar ve gezegen üzerinde gereksiz baskı yaratıp yaratmadığını sorun. Tüketiciler talep üzerine her şeye alışırken, birçoğu hala sosyal ve çevresel komplekslerinden kurtulmayı arzu ediyor. Ve unutmayın: oyuncu ne kadar büyükse, sorumluluk da o kadar büyük olur!

6- Circularity Subscribed (Yeşil enerjiye erişim)

Temiz ve güvenilir enerjiye yaygın erişimi sağlamak için Reeddi, Lagos’taki corner mağazalardan güneş pilleri kiralıyor. Elektrik kesintilerine yatkın bir şehirde tüketiciler, ışıklarına, telefonlarına ve dizüstü bilgisayarlarına güç sağlamak için Reeddi pillerini eve getirebilir. Başlangıç, pilleri kolayca şarj etmek için katılımcı mağazaların çatılarına güneş panelleri kurmayı planlıyor. Modern gelişmelere rağmen, birçok tüketici hala istikrarlı bir elektrik kaynağına garantili erişime sahip değil. İklim değişikliği arzı kesintiye uğratmaya devam ettikçe, elektrik kesintilerinin sayısının dünya çapında artması bekleniyor. Küresel ısınmanın etkileriyle karşı karşıya olan topluluklardan neler öğrenebilirsiniz? Durumlar zorlaştığında tüketicilerin takılıp kalmamasını sağlamak için doğru çözümleri oluşturmak için öğrendiklerinizi uygulayabilir misiniz?

7- Productivity Paradise (Sürdürülebilirlik kaygısını azaltma)

Trainhugger, trenleri daha da yeşil bir seviyeye taşıyor: Satılan her bilet için Birleşik Krallık’ta bir ağaç dikiliyor. Diğer bilet satıcılarıyla aynı fiyata rotalar sunan İngiltere rezervasyon platformu, tüketicilere aşina oldukları rahatlığı, karbon depolama avantajıyla ekstra ücret ödemeden sunuyor. Kıyamet manşetleriyle karşı karşıya kalan tüketiciler, sürdürülebilirliğin her ürün veya hizmette yerleşik olmasını bekliyor. Bu bir ruh sağlığı sorunudur. Gençlerin yaklaşık yarısı (%46) çevresel kaygının günlük yaşamlarını ve aktivitelerini etkilediğini söylüyor. Trainhugger, zihinsel sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gösterilen her bilete bir karbon azaltımı koyarak tüketicileri yolculuklarını yavaşlatmaya teşvik ediyor. Tüketicilere sağlıklı yaşam ve suçluluk hissetmeden zamanlarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir misiniz?

8- Earth Definition (Sürdürülebilir çözünürlük)

Ultra HD video izlemek, standart çözünürlükten sekiz kat daha fazla emisyon üretir. Ve bu, küçük telefon ekranlarında çok ileri gider. Bu nedenle EARTHDAY.ORG, standard çözülürlüğün Dünya Çözünürlüğü (Earth Definition) olarak yeniden adlandırılmasını istiyor ve video platformlarının sürdürülebilir ekran süresi için basit bir seçenek olarak ED’yi eklemesini istiyor. Tüketicilerin neredeyse üçte biri, sürdürülebilir satın alma yapmamalarında seçeneklerin eksikliğini önemli bir faktör olarak belirtiyor. İnsanlar tüketim alışkanlıklarını çevresel, sosyal veya başka bir şekilde iyileştirmek isteyebilirler, ancak göremediğiniz şey olamazsınız. Geldiğin yer burası. Tüketici, ürününüzün “Dünya Açıklaması”nın nasıl göründüğünü öğrenin ve başka biri sizi yenmeden önce onu piyasaya sürün. Müşteri deneyiminizin daha az etik yönleriyle ilgilenerek başlayın. Bize daha sonra teşekkür edeceksiniz.

9- Loneli-less (Daha az yalnızlık)

“Birinin merhaba demek için durmasında bir sakınca yoksa, buraya oturun!” Bu davet, yerel olarak Gaduławka olarak bilinen Krakow Park’taki (Polonya) yeni banklarda Lehçe, İbranice ve İngilizce olarak yabancılarla tanışma davetidir. Eğlenceli tartışma bankları, dış mekan mobilyaları üreten ve girişimin sponsoru olan Fulco Systems’da pazarlamacı olan Krzysiek Sabuda tarafından Polonya’ya getirildi. Dünya genelinde yetişkinlerin üçte biri kendilerini yalnız hissettiklerini ve 2021 yılına kadar bazı alanlarda bunun yüzde 50 seviyesine ulaştığını söylüyor. Yalnızlığın depresyon ve bilişsel gerilemeyle bağlantılı olmasıyla birlikte adım atmanın zamanı geldi. Markalar bu çok daha sinsi salgınla mücadele etmeye başlıyor. Yalnızlığın en güçlü panzehiri, günümüzün yoğun ve teknolojiye doymuş dünyasında bulması kolay olmayan gerçek hayattaki insan bağlantısıdır. İnsanları izolasyon balonundan çıkarıp anlamlı bir şekilde bağlantı kurmalarına yardımcı olabilir misiniz?

10- Social Express (Daha fazla sosyalleşme)

TikTok, coğrafi konumları ne olursa olsun insanları yakın hissettirirken, uygulamanın Çinli kardeşi Douyin, kullanıcıların çevrelerindeki kişilerle bağlantı kurmasına yardımcı olmak için komut dosyasını tercüme etti. Kullanıcılar aynı şehirdeki diğer kişileri telefonlarını sallayarak ve arkadaş listelerine ekleyerek bulabilirler. Tüketiciler yeni deneyimler ve bağlantılar için can atıyor. Ve bu (mutlaka) uluslararası maceralar anlamına gelmez. Geleceğin yerel bilincine sahip daha fazla tüketicisi, dijital bir arabirimin güvenliğiyle de olsa yakın çevrelerindeki insanlarla bağlantı kurmak isteyecektir. Yasal Uyarı: Bu fırsat sadece teknoloji devleri için değildir. Evinizin yakınında yeni bağlantılar kurmak için sosyal medyanızdan, uygulamalarınızdan veya posta listenizden yararlanabilir misiniz?

11- Altruistic Alliances (Empati ve yardım)

Görme kaybı olan insanlar için yeni bir kentsel çevreyi ziyaret etmek zor olabilir. Travel Hands, bir varış noktasına birlikte yürümek için onları yakındaki bir vizyon sahibi gönüllüyle eşleştirdi. Halihazırda çağrı merkezi olarak faaliyet gösteren Travel Hands, yakın zamanda lokasyon bazlı bir uygulamayı kullanıma sunuyor. 2020/21’in en zorlu yeniliklerinden bazıları, toplumun en savunmasız vatandaşlarını desteklemeyi ve korumayı amaçlayanlardır. 2022’de, değer odaklı tüketiciler ihtiyaç duydukları komşularla sorunsuz bağlantılar kurmayı kolaylaştıran empatik markalar aradıkça bu olumlu değişimin hızlanmasını bekleyin. Basit isteme ve yardım etme eylemi, ister geçici ister daha kalıcı olsun, anlamlı bağlantılar yaratabilir. Yardım, teknik becerilerin paylaşılmasından basit bir hoşgeldin sohbetine kadar birçok şekilde olabilir. Vatandaşların yardım etmesini nasıl kolaylaştırabiliriz?

12- Phygi-fun (Metaverse sosyalleşme)

Ekim 2021’de Electric Daisy Carnival (EDC), Roblox oyun platformunda bir elektronik dans müziği festivali düzenledi. Dünya Partisi olarak bilinen kalıcı bir yerde düzenlenen bu sürükleyici deneyim, Las Vegas’taki fiziksel muadili ile örtüşmektedir. Göstericiler Meet & Greet için Roblox’ta Dans Ediyor 50’den fazla canlı sete ek olarak, sanal katılımcılar arkadaşlarıyla dans edebilir, fiziksel ve sanal öğeler kazanabilir ve Camp EDC’de birlikte evler inşa edebilir. Roblox ve Fortnite gibi platformlar, tüm demografik özelliklere sahip tüketiciler için sosyal yaşam çizgileri haline geldi. Oyunlardan daha fazlası, arkadaşlarla birlikte yaşam alanları, yarının metaverse’inin ilk ifadeleri. İçeri nasıl girebilirsin? Sıfırdan yeni bir sanal alan tasarlamak ucuza gelmiyor. Neden daha eski bir markayla ortak olmuyorsunuz ve oyunculara kendinizi dijital ürünlerle veya sponsorlu parti malzemeleriyle tanıtmıyorsunuz?

13- Link’n Learn (Sosyalleşerek öğrenme)

GetSetUp, yaşlıları canlı çevrimiçi dersler aracılığıyla yaşıtlarıyla bağlantı kurmaya ve etkileşimde bulunmaya teşvik ediyor. Platform, yemek pişirirken, dans ederken veya gitar çalmayı öğrenirken öğreten veya küçük bir etkileşimli ders alan herkes için tasarlanmıştır. Hindistan’da başlatılan GetSetUp, şu anda 160’tan fazla ülkede milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Akıl sağlığı yararlarını fark eden yerel yönetimlerden sağlık hizmeti sağlayıcılarına kadar herkes GetSetUp ile ortaklık kurdu. Tüketiciler çevrimiçi etkileşim ölçümlerinizden kaçınıyor mu? Şimdi merak ediyorlar. İnterneti noktadan noktaya etkileşimli öğrenme girişimlerine bağlayarak internetin iyilik için bir güç olabileceğini kanıtlayın.

14- Thrills & Skills (Kişisel gelişimi teşvik)

İçecek markası Corona, yeni Hard Seltzer Limonada serisini başlatmak ve insanları İspanyolca “Dame una Corona Hard Seltzer Limonada, por favor” diyerek sipariş vermeye davet eden sesle etkinleştirilen bir otomat için dil öğrenme uygulaması Duolingo ile ortaklık kurdu. Doğru telaffuz edenler bir kutu Limonada ile ödüllendirilirken, pratik yapmak isteyenlere bir aylık ücretsiz Duolingo Plus aboneliği sunuluyor. İnsanlar pandemi sonrası döneme eğlenceye yeni bir ilgiyle giriyor. Ama oyunun saçma olması gerekmiyor. Tüketiciler, yenilik yapan ve kişisel gelişimi teşvik eden markaları takdir edeceklerdir. Corona × Duolingo iki nedenden dolayı çalışır: bir sürpriz unsuru yaratır ve tüketicilere öğrenme potansiyellerini hatırlatır. Beklenmedik bir coşku ve yeni prestij artırıcı beceriler getiren sektörler arası bir işbirliğiyle herkesin dikkatini çekebilir misiniz?

15- Playful Pivots (Rahatlatıcı dönüşüm)

Japonya’daki pandemi sırasında toplu taşımanın gözden düşmesiyle Shinki Bus Co., Ltd. araçlarını mobil sauna olarak yeniden tasarladı. Ahşap Saunaya Dönüşen Otobüsler: Geleneksel ahşap sauna bankları ile stop butonları gibi otobüs özellikleri ile Sabus artık seyar sauna olarak hizmet verecek. Sabus’un Şubat 2022’de piyasaya sürülmesi planlanıyor. El dezenfektanını unutun, yarının tüketicileri gerçekten deşarj olmak için markalara ihtiyaç duyuyor. Sadece en iyi uyum için değil, aynı zamanda kitleler için rahatlamak ve gevşemek için değiştirin! Tamamen rahatlamak için, atıl kaynakları geri dönüştürebilir miyiz, yarının tüketicilerinin gerçekten istediği bir teklif?

16- Youth Goggles (Çocuksu bakış açısı)

En sıradan yerlerin bile eğlence duygusunu besleyebileceğini gösteren LEGO, yakın zamanda Doğu Londra’da Laundry of Dreams’i inşa etti. Ücretsiz girişli canlı interaktif oyun alanı, 200 binden fazla LEGO parçası kullanılarak sanatçı Yinka Ilori tarafından tasarlandı. Otomatlar sabun yerine oyuncak dağıtıyor ve ziyaretçiler dev bir duvar inşa etmeye (yeniden) davet ediliyor. Tüketiciler değişiyor: “eski normali” sorguluyor ve bundan sonra ne olacağını anlamaya çalışıyorlar. Saf eğlence, bu sürecin ciddi bir parçasıdır ve insanların sadece rahatlamasına değil, aynı zamanda dünyayı yeniden görebilmelerine de yardımcı olur. Çoğu çocuk (%85), dünyayı nasıl daha iyi bir yer haline getireceği konusunda ilginç fikirlere sahip olduğunu iddia ederken, yüzde 58 dünyayı daha az sıkıcı hale getirmek için fikirler üretmeyi sever. Herkesi dahil eden girişimler oluşturmaya yardımcı olmaları için onları toplantı odasına davet edin.

17- Micro-Movements (Oyunlaştırma)

H&M, vegan CoExist Story koleksiyonunu mağazalara getirmeden önce koleksiyondaki 11 parçayı sanal olarak yeniden yarattı ve bu yılın başlarında Looop Island’ı inşa ettiği Nintendo oyunu Animal Crossing: New Horizons’da piyasaya sürdü. Adanın güncellenmiş versiyonunda sadece kaz, ördek ve inek gibi hayvanlar normal bir şekilde yaşıyor ve CoExist Story yaratma projesinin vegan ilkelerini yansıtıyor. Markalar, giderek değer odaklı tüketicilerin dikkatini çekmek için rekabet ederken iletişim çok önemlidir. 2022’de tüketiciler, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmede rol oynamalarına yardımcı olmanızı bekleyecek. Tüketicilere sadece çözümün ne olduğunu söylemeyin, gösterin ve onların bir parçası olmalarına izin verin. Ve daha iyi seçimler yapmak, çalışmak ve oynamakla ilgili değildir. H&M gibi, bu ciddi mesajları eğlenceli bir katmana eklemeye çalışın.

18- Immersive Info (Yaratıcı iletişim)

Jabu’s Homecoming, Güney Afrika’ya ekonomik nedenlerle Zimbabwe’den göçmek zorunda kalan Mobani ailesini anlatan bir televizyon dizisidir. İzleyici, belirli bir WhatsApp numarasına bir ‘merhaba’ mesajı gönderir, Mobani aile grubu sohbetine eklenir ve film bir mesaj akışında açılır. Bültenler, sosyal kampanyalar. banner reklamlar… Tüketicilerin dikkatini çekmek giderek zorlaşıyor. Yarın daha da doymuş bir pazarda, yapmanız gereken, iletişim kanallarınızı beklenmedik şekillerde bozmak olacaktır. Ürünleri arasında cenaze teminatı dahi bulunan sigortas şirketi Zimnat’ın WhatsApp’ta mini bir dizi yapması gibi. Jabu’nun dönüşü sadece bir “reklam” olabilir, ancak WhatsApp grup sohbetlerini sanal tiyatrolara dönüştürüyor. Kanallarınızdan hangisi sistematik olarak düşük performans gösteriyor belirleyin ve bilinmeyene yaratıcı bir adım atın.

19- Portals of Possibility (Yeni ufuklar açmak)

Geleneksel lise kariyer rehberliğini yeniden düşünen Careers Wales, öğrencilerin güçlü yönlerini belirlemelerine yardımcı olmak için tasarlanmış Minecraft tarafından barındırılan bir sanal dünya olan CareersCraft’ı başlattı. Kullanıcılar, Galler’deki farklı önemli noktalarda gezinirken yol boyunca zorluklar ve etkinlikler üstlenirler. Son olarak, onlara sosyal becerilerine en uygun profesyonel yollar sunulur. Metaverse fırsatlarla dolu – evet, oyun oynamak için, aynı zamanda kişisel gelişim için. Şekillenmeye başladığında markalar şunu sormalıdır: Mirasımız nasıl görünecek? CareersCraft, öğrencileri sınıftan çıkarıp etkileşimli bir ortama alarak gelecekteki heyecanlarını ateşlemeyi amaçlar. Tüketicilerinizin ufkunu genişletmek için meta veri deponuzu kullanabilir, onlara normalde karşılaşmayacakları fikir ve kavramlar sunabilir misiniz?

20- You-topia (Metaverse’e hazırlık)

The Fabricant Studio, herkesin dijital moda yaratmasını, satmasını ve giymesini kolaylaştırır. 3D tasarım becerisi gerekmez. Kullanıcı, önemli bir giysi parçasını kişiselleştirir, benzersiz bir NFT olarak yazdırır ve sanal evrende giyer. Giysiler, telif ücretlerinin tüm tasarımcılar arasında eşit olarak bölündüğü platformun para birimi olan $FBRC karşılığı satılabilir. İnternetin ilk yıllarından öğrendiğimiz bir şey varsa, o da gücün dağıtılması (veya ideal olarak merkezi olmayan) gerektiğidir. Tüketiciler Web 3.0’a geçtikçe, etkilerini daha adil bir dijital dünya inşa etmek için kullanan markalarla empati kuracaklar. Tüketicilere yarının süpermarketini yaratmaları için gerekli araçları ve becerileri vererek onları güçlendirebilir misiniz? Kendi eğitiminizi oluşturmanıza gerek yok. Örneğin Zepeto’nun Istituto Marangoni Miami’de yaptığı gibi bu işi zaten yapan  bir kuruluşu finanse edebilirsiniz.

21- Psych-E (Sanal tedaviler)

EndeavorRx, nörobilimciler ve oyun geliştiricilerinden oluşan bir ekip tarafından Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklar için oluşturulmuş bir video oyunu tedavisidir. Birçok oyun gibi, oyuncular destansı sanal dünyada gezinirler – ilerledikçe zorlukları üstlenirler – ancak EndeavorRx, dikkat özelliğini geliştirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde reçete ile satılır. Son yıllarda, sanal gerçeklik gibi sürükleyici teknolojilerin algısal etkileri, hafif kaygıdan gelişmiş bunamaya kadar her şeyi ele almak için kullanıldı. Meta verilere doğru ilerlerken, bu erken kavramların yerleşik sağlık çözümleri olmasını bekliyoruz. Bir marka olarak, insanların IRL dünyasında hayatta kalmasını kolaylaştıran sanal araçlar sağlayabilir misiniz? Yarının metaverse’ini güçlendirmek için mobil uyumlu artırılmış gerçeklik veya sanal gerçeklik girişimleriyle şimdi temelleri oluşturmaya başlayın.

22- Didactic Dystopias (Öğretici distopyalar)

Dünyadaki böcek varlığını azaltmanın korkunç etkilerinasıl açıklanır? 2050 yılında kurulan Pollinator Park, arıların ve diğer tozlayıcıların olmadığı bir geleceği keşfeden bir sanal gerçeklik deneyimidir. Tozlayıcıların olmadığı bir dünyada yiyecek satın aldıktan sonra, kullanıcı gezegeni yeniden canlandırabilir. Proje, Avrupa Tozlayıcı Girişimi tarafından Archibiotect Vincent Callebaut ile işbirliği içinde tasarlandı. Metaverse, ütopyalar inşa etmekten çok bahsediyor, peki ya özel amaçlı distopyalar? Gelecekte markalar, insanların (tam anlamıyla) dünyayı yeni bir perspektiften görmelerini sağlayarak antisosyal davranışları iyiye doğru düzeltmek için metaverse kullanacak. Bazen kibar olmak için zalim olmak gerekir. Mültecilerin durumu ya da zorbaların oyun alanı üzerindeki etkisi gibi bir tema seçin ve olayı tersyüz edecek bir senaryo yazın..

Kaynak: Trendwatching.com

Yazanlar: Erick Smet, Robbie Hodges, Caitlin Hughan, Vicki Loomes, Thomas Klaffke, Franziska Füsting
Tasarımlar: Zuzanna Loch, Nikki Ritmeijer, Riz Razak