2021’de şirket iletişimi için en iyi ipuçları

İletişim, muhtemelen salgının başlangıcından bu yana en kötüye giden şey oldu. İnsanların uzaktan çalışmaya zorlanmasıyla birlikte şirket iletişimi, çevrimiçi ortama taşındı. Ancak değişime uğrayan yalnızca iş iletişimi değil. Dünya çapındaki sert anti pandemik önlemler ve karantinalarla, arkadaşlar ve hatta aileler bile çevrimiçi iletişim kuruyor.

Çevrimiçi iletişim: artıları ve eksileri

İletişim trendlerindeki değişim, ilk bakışta göründüğünden daha derin etkilere sahip. Birmingham Alabama Üniversitesi’nde başkan ve profesör olan Ph.D. Tim Levine’e göre, “diğer insanlarla ne kadar az temas kurarsak, diğer insanlardan o kadar çok şüpheleniriz.”

Levine, “Bu, başkalarını daha savunmacı hale getirebilir ve izolasyonun şüpheye yol açtığı kısır bir sarmala yol açabilir, bu durum savunmaya yol açar, bu da şüpheyi güçlendirir ve kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet olarak daha fazla izolasyona yol açar,” diye ekliyor.

George Washington Üniversitesi’nde klinik psikiyatri profesörü olan Jean Kim, telefon kaygısı adı verilen bir tür sosyal anksiyete bozukluğu olduğunu söylüyor. “Sosyal durumlarda korku hisseden kişilerle karakterizedir; otomatik olarak olumsuz düşüncelere sahipler ve kendilerini eleştiriyorlar ”diyor.

Bu analizlere bakılırsa, sosyal temas eksikliğinin bizi daha korkulu ve izole hale getireceği sonucuna varmalı mıyız ?

Trendin de bazı faydaları olmalı.

Öncelikle, iletişim teknolojilerine alışkın olmayan birçok insan daha iyi hale geliyor. Kabul edelim, bu ancak dijital devrimin hızlı gelişimi ile faydalı olabilir.

Pek çok kişi, pandemiden çok önce çevrimiçi kurslara etkin bir şekilde dahil olmuş olsa da, bunu yapma zorunluluğu (en azından bir süre için), yüz yüze eğitimi şiddetle tercih edenlerin bile mevcut eğitim teknolojilerini kullanmaktan fayda sağladığını göstermiştir.

Buna, birçok insanın uzaktan çalışmanın faydalarını yeni anladığını ve dünya çapında giderek artan sayıda ülkenin, artık serbest vize verdiğini ve bu günlerde teknoloji meraklısı olmanın gerçekten ne kadar önemli olduğunu anlayacağımızı ekleyebiliriz.

Elbette bu, sosyal aktiviteleri sonsuza dek terk etmemiz gerektiği anlamına gelmez. Her ikisinin sağlıklı bir karışımı, işleri halletmenin yollarından biridir.

Görüntülü görüşmelerin başlangıcı

Ofis toplantılarına alışmış birçok çalışan için, video görüşmelerinin yoğunluğu ilk başta çok bunaltıcı olabilir. Ancak bunun, uzaktaki ekiplerin günlük brifingler, haftalık toplantılar vb. ile normal koşullarda çalışmasının verimli bir yolu olduğunu unutmayın.

Karantina zamanla, zorunluluktan bazı yeni eğilimleri gün yüzüne çıkardı. Salgının ikinci yılına girmesiyle birlikte, herkes artık bir yaş büyük ve büyük olasılıkla en az bir çevrimiçi doğum günü partisine ev sahipliği yaptı veya katıldı.

Bu eğilim bizi gelecekte nasıl etkileyecek? Aynı şekilde ofis toplantılarına ve canlı mekan sosyalleşmesine geri dönebilecek miyiz?

Düzenli sosyalleşmeye dönüş: zorluklar

Asıl soru bu. Psikologlar, “modern dünya” ruhsal bozukluklarının ve koşullarının artmakta olduğu konusunda uyarıda bulunurken, depresyonun ve anksiyetenin işyerinde iletişim kurma şeklimizi değiştirmesi muhtemel mi?

Klinik Psikolog Ami Rokach aksini düşünüyor. “Daha anlamlı, daha derin sohbetler yaptığımız için, konuştuğumuz kişiye daha bağlı hissediyoruz” diyor.

Ve her zaman olduğu gibi, bireycilik diye bir şey var. Farklı insanların duruma farklı bakış açıları vardır ve onların farklı şekilde tepki vermelerini beklemek doğaldır.

Bununla birlikte, temel zorluk, dünya salgın öncesi durumuna geri döndüğünde iletişimi yoluna sokmaktır. Çevrimiçi iletişim, ofis iletişimini nasıl geliştirebilir?

Daha kısa toplantılar

Çevrimiçi iletişim genellikle bitmek bilmediği için, toplantıların daha kısa olmasını beklemek mantıklıdır. Belki de mevcut eğilim, uzun vadede ofiste olumlu değişiklikler getirebilecek olan insanların çalıların arasında dayak yemeyi bırakmasına yardımcı olacaktır.

Zaman birçok insan için paradır, bu yüzden bu muhtemelen iyi bir şeydir.

Artan Dayanışma

Yukarıda bahsedildiği gibi, salgın bizi bir şekilde yakınlaştırdı, çünkü muhtemelen hepimiz aynı gemideyken empati kolay gelir. Hep böyle olabilseydik ne harika olurdu!

Belki bu salgından sonra mümkündür. Yeniden bağlandığımız bir şey varsa o da dayanışmadır. Ofise döndükten sonra trend devam ederse, iletişim şeklimizde önemli değişiklikler bekleyebiliriz.

Müşteri iletişimini güçlendirme

Pek çok işletmenin salgın sırasında çevrimiçi satışlara geçerek büyük karlar elde ettiğini unutmayalım. Tıpkı uzaktan iletişim kurmayı öğrendiğimiz gibi, müşteriler de çevrimiçi alışverişin faydalarını öğrendiler.

Şimdiden trendin devam edeceğini öngören bazı analizler var. Bu, pandemi sırasında edinilen çevrimiçi iletişim becerilerinin müşteri iletişimini artırmak için kullanılabileceği anlamına gelir.

Yalnızca anlık mesajlaşma ve aramalardan değil, aynı zamanda sosyal medya ve diğer çevrimiçi satış araçlarından da bahsediyoruz. Aslında, herhangi bir şey satın almadan önce çevrimiçi olarak sorular göndermek bir uygulama haline geldi. E-postalar, sosyal medya, video görüşmeleri vb. satışları uzun vadede kolayca artırmak için kullanılabilir.

Zaman optimizasyonu

Sanal iletişim gerçekten çok daha büyük bir trendin parçası: çevrimiçi “takılmak”. Pek çok insan, sosyal medya geri bildirimlerine göz atmak ve gelen e-postaları takıntılı bir şekilde kontrol etmek için çok fazla zaman harcama eğilimindedir. Cep telefonu kullanıcılarının artışını denkleme eklerseniz, trend büyük bir sorun haline gelir.

Zamanınızı organize edişinize ne oldu?

Sonuç olarak, öz disiplin çok önemlidir. Çevrimiçi etkinlikler için sabit zaman aralıkları ayırarak, zamanımızı ve performansımızı optimize edebiliriz. Ofise döndüğümüzde de aynısı uygulanmalıdır. Önemli bir mesajı veya aramayı asla kaçırmayacak şekilde bildirimleri kapatmak ve ayarları değiştirmek kolaydır.

Sonuç

Pandemiden önce sosyal etkileşimler hafife alınırdı, ancak şimdi algı değişiyor ve tüm faaliyetlerimizi etkiliyor. “Normale” döndüğümüzde daha mı endişeli yoksa daha mı anlayışlı olacağımız büyük ölçüde yaşam felsefemize bağlıdır.

Ama işler böyledir. İnsanlar farklıdır ve dünya hızla değişiyor. Uyum sağlamak bir hayatta kalma meselesidir; umarım, uygulamadan en iyi sonucu almayı başarırız.

business2community