Devam et: 2021’de izlenecek sosyal medya pazarlama trendleri

İşletmenizi çevrimiçi olarak pazarlarken harika bir iş çıkarmak istiyorsanız, sosyal medya pazarlamasından en iyi şekilde yararlanmanız çok önemlidir. Sosyal medyayı iyi kullanmak, hedef kitlenize ulaşmak ve onlarla güçlü bağlantılar kurmak için çok önemlidir. Ne yazık ki, sosyal medya sürekli değişmesiyle ayak uydurmak ve rekabetçi kalmak zor olabilir. Bu nedenle, en son trendleri takip etmeniz ve onların kendi sosyal medya stratejinizi belirlemesine izin vermeniz önemlidir.

Neyse ki, yardım etmek için buradayız. Aşağıda, 2021’de yakından takip etmeniz gereken birkaç sosyal medya pazarlama trendini listeleyeceğiz.

1. Canlı akış etkinlikleri

2021’de izlenmesi gereken en popüler sosyal medya trendlerinden biri canlı yayın. Sosyal medya platformlarında canlı akış etkinliklerinin kullanımı, geçtiğimiz birkaç yıl içinde oldukça artmıştı. Bununla birlikte, COVID-19 kilitlenmeleri ilerlemesini hızlandırdı. Şimdi, Facebook ve Zoom gibi platformlarda canlı akış etkinlikleri çok yaygın ve giderek daha fazla işletme çoğunluğa giriyor. Akıllı sosyal medya pazarlamacıları, tüketicilerle bağlantı kurmak için kullanılabilecek birçok canlı içerik türünü benimsemeyi öğreniyor. Canlı akışın popülaritesi muhtemelen 2021’de daha da artacak. Akış, Soru-Cevap oturumları, röportajlar, eğitim seminerleri veya diğer iş etkinliklerini içeriyor olsun, canlı sosyal medya, önümüzdeki yıl boyunca kesinlikle pazarlama aşamasında bir dayanak noktası olacaktır.

2. Sosyal oyun toplulukları

İzlenecek bir diğer sosyal medya trendi, sosyal oyun topluluklarının ve platformlarının yükselişidir. Twitch ve Facebook Gaming gibi platformların popülaritesi 2020 pandemisi sırasında arttı. Sonuç olarak, daha fazla marka çevrimiçi topluluğun bu segmentinin önemini görüyor. Bu sosyal oyun platformları daha da popüler hale geldikçe ve yeni platformlar ve topluluklar ortaya çıktıkça şirketler ve markalar harekete geçebilir. İşletmelerin bu benzersiz tüketicilere hitap etmek için önemli çaba harcaması daha yaygın hale gelebilir. Sosyal oyun ve sosyal medya giderek daha fazla iç içe geçiyor. Bu ilişkinin 2021’de nasıl gelişmeye devam ettiğini izlemek önemli olacak.

3. Mem pazarlama

Mem pazarlamanın da daha popüler hale gelmesi şaşırtıcı olmamalı. Memler, sosyal medya kullanıcıları arasında her zamanki kadar popüler ve büyük işletmeler, popülerliklerini kitleleriyle yeni ve heyecan verici yollarla bağlantı kurmak için kullanmayı öğreniyor. Mem’ler son derece paylaşılabilir ve kolay yapılır, yani işlerini çevrimiçi olarak kurmak isteyen işletmeler için harika bir araçtır. Öte yandan, internet memlerinin kullanımının da karanlık bir tarafı var. Memler ayrıca markalara olumsuz bir tepki olarak kullanılıyor ve bu, işletmelerin çevrimiçi itibarı için büyük bir tehdit olabilir. Memler güçlü ve paylaşılabilirdir ve dezenformasyon yaymak veya onları görenlerin zihniyetlerini değiştirmek için kullanılabilirler. Memlerin hem iyi hem de kötü yanlarının farkında olmanız önemlidir. Bunları kendi lehinize kullanmanın ve aynı zamanda işletme itibarınız üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmenin yollarını arayın.

4. Artan dezenformasyon

Son yıllarda, gerçek ve kurgu arasındaki çizgi giderek daha bulanık hale geldi. Özellikle sosyal medyada dezenformasyon artıyor ve tansiyon yüksek. Sosyal medyada yayılan çok fazla bilgi varken, hepsinin tam olarak doğru olduğu doğrulanmıyor. Bu, dijital manzarayı beklenmedik şekillerde önemli ölçüde değiştiriyor. Özellikle COVID-19 çağında dezenformasyon, ele alınması gereken bir gerçektir. Markanızı bir dezenformasyon kampanyasına sarılı bulursanız, işinize zarar verebilir. Sosyal medya pazarlamacılarının sosyal medyada artan dezenformasyondan haberdar olmaları önemlidir. Ayrıca buna hazırlanmak ve etkisini azaltmak için ellerinden gelen her şeyi yapmalıdırlar.

5. Sosyal bilinçli markalaşma

Bu günlerde neredeyse her şey politize oldu. Pek çok tüketicinin satın aldıkları ürünler ve kullandıkları hizmetler aracılığıyla kendi değerlerine oy vermesi şaşırtıcı değil. 2021 ilerledikçe, giderek daha fazla işletme bunu fark etmeye ve kendilerini inandıkları nedenlere uyumlu hale getirmeye başlayacak.
Daha fazla şirket sosyal adalet sorunları, akıl sağlığı bilinci ve diğer önemli küresel, ulusal ve yerel meseleler hakkında görüşlerini sürdürmeye başlayacak. Özgün bir şekilde ve genel marka değerleriyle uyumlu olarak yapılırsa, sosyal bilinçli pazarlama, işletmelerin ideal tüketicilere ulaşmasını sağlarken aynı zamanda dünya üzerinde de olumlu bir etki yaratabilir.

6. Diyaloğa dayalı pazarlama

2021’de sosyal medya pazarlamasında görmeyi bekleyebileceğiniz bir diğer trend, artan konuşma pazarlaması. İşletmeler, tüketicilerle bire bir görüşme yapmanın yollarını arıyor ve bunu yapmak için çeşitli araçlardan yararlanıyor. Bu konuşmalar, canlı sohbet seçenekleri, canlı aramalar ve hatta sohbet robotları dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gerçekleşiyor. Özgün olmak sosyal medyada her zaman önemli olsa da, çevrimiçi pazarlama daha fazla konuşulur hale geliyor ve işletmeler artık müşterilerle kişiselleştirilmiş 2 yönlü konuşmalar yapmanın yeni yollarını arıyor. Neyse ki, bu tür kişiselleştirilmiş iletişimi kolaylaştıran daha fazla sosyal medya özelliğinin kullanılmasıyla bu konuşmaları yapmak her zamankinden daha kolay hale geliyor.

7. Nostaljiye dayalı reklam kampanyaları

2021’de beklenecek en büyük sosyal medya trendlerinden biri, COVID-19’un ardından gelen ton değişikliğidir. 2020’de işler çok büyük ölçüde değiştiğinden, tüketiciler normalliğin kaybının yasını tutuyor. Birçoğu rahatlık için geçmişe bakıyor.Birçok marka bu nostaljiyi benimseyecek ve ileriye dönük pazarlama kampanyalarında ön planda ve merkezde tutacaktır. Sosyal medya pazarlaması sayesinde, müşterilerle iletişim kurarken daha fazla marka duygulara hitap edecek. Nostalji ve duygusallık, sosyal medya içeriğinde ve reklamlarda önemli bir unsur haline gelecek.Doğru yapılırsa, bu tür pazarlama daha basit zamanları kaçıran tüketicilerle iyi bağlantı kurabilir.

En son sosyal medya pazarlama trendlerini takip etmek

İşletmenizi internette etkili bir şekilde kurmak istiyorsanız, en son trendlere ayak uydurmak önemlidir. Yukarıda listelenen en son sosyal medya pazarlama trendlerinden haberdar olduğunuzdan emin olun ve 2021’de çevrimiçi başarı elde etmek istiyorsanız bunları kendi sosyal medya stratejinizde kullanmayı düşünün.

Kaynak: https://www.verticalresponse.com/blog/moving-on-social-media-marketing-trends-to-watch-in-2021/