2021’de İçerik Pazarlaması Ne Kadar Önemli?

Yaklaşık 25 yıl önce Bill Gates, ‘İçerik Kraldır’ başlıklı bir makale yazdı ve bu Microsoft’un web sitesinde yayınlandı. Bu yazısı ile Gates, içeriğin büyük işletmeler için gerçek gelir kaynağı olacağını öngördü.

2021’de de içeriğin önemi giderek arttı ve içerik, günümüz çağında pazarlama alanında hala büyük önem taşıyor. Özellikle COVID-19 ile evlere kapanmasının ardından içerik pazarlamasına olan talepte büyük bir artış gözlemleniyor.Rakamlar, faydalar ve diğer önemli ayrıntılara girmeden önce, bazı temel bilgileri gözden geçirelim.

İçerik Pazarlaması Nedir?

Geleneksel pazarlamanın popüler olduğu günler geride kaldı ve yerini İçerik Pazarlamasına bıraktı. İçerik pazarlaması ile müşteri kitlenize hizmetlerinizi tanıtmak yerine, amacınıza sadık kalarak müşterilerinizin sorunlarını çözebiliyorsunuz. Elbette, içerik pazarlaması bazen zordur. Ancak, harekete geçerek onu kendiniz için bir avantaj haline getirebilirsiniz.

İçerik Pazarlamasını kimler kullanıyor?

Mevcut kapasitelerinde içerik pazarlaması uygulayan tonlarca büyük marka var. Diğerleri içerik pazarlamacılığı kullanmamanın tahribatı karşısında çaresiz kalırken, bunu kullanan markalardan bazıları:

  • Microsoft
  • P&G
  • Cisco Sistemleri
  • Ve daha fazlası

Yukarıda, içerik pazarlamasını birincil silahları olarak kullanan sektördeki dikkate değer isimlerden bazıları verilmiştir. Nedeni basit. Mucizevi şekilde çalışır.

 

İçerik Pazarlama Türleri

İçinde bulunduğumuz çağda, pek çok işletme ‘doğru’ içerik pazarlama stratejilerini uygulamıyor. Pazarlamacıların emriyle sunulan sayısız pazarlama seçeneği vardır, örneğin:

· Sosyal medya pazarlamacılığı: Pazarlama tarafının daha az bilinen şeytanlarından biri de sosyal medyadır. Neden? Çünkü sadece Facebook’un aylık 2.80 milyar aktif kullanıcısı var. Şimdi, bu temel bir istatistik ve bu sayıyı hedefleyemezsiniz, ancak içeriğinizi düzenlerseniz müthiş pazarlama becerilerinin önünü açabilirsiniz.

·PPC (Tıklama Başına Ödeme): PPC, yalnızca arama motorlarında ve sosyal medyada yerleşim elde etmek amacıyla gelişen başka bir sosyal medya pazarlama biçimidir. PPC’nin çalışması için mükemmel içerik pazarlama becerilerine sahip olmanız gerekir.

· Eposta pazarlama: E-posta Pazarlamanın potansiyel kapsamı şunları içerir:

  • Yıkıcı
  • Daha az rekabet
  • Sosyal medyanın aksine, e-posta pazarlaması her tür işletmeyle çalışır
  • Harcanan her 1$ için 44$ yatırım getirisi (tek maliyet araçlar içindir)
  • Reklam masrafı yok

Metin yazarlığı becerilerini e-posta pazarlamasıyla karıştırdığınızda, müthiş bir içerik pazarlama deneyiminin önünü açmış olursunuz.

· Blog Pazarlama: İçeriğinizi blog aracılığıyla pazarlamanın, etkileşim ve abone oluşturma, ağ oluşturma ve değerli içerik oluşturma gibi birçok yolu vardır.

2021’de İçerik Pazarlamasının Önemi

İnsanlar neden içerik programlarına yüz binlerce dolar harcıyor? Çünkü muazzam sonuçlar getiriyor ve markaya başarı getiriyor.Birçok kişi içerik pazarlamasının geleceğini soruyor. Şimdi bunları inceleyelim ve markanızın başarısını ölçmek için içeriğin nasıl kullanılabileceğini öğrenelim.

· Marka sadakatini teşvik eder: Müşterileriniz en büyük varlığınızdır ve içeriğiniz bunun için yardımcınız olacaktır. İçeriğinizi doğru şekilde pazarladığınızda bu, müşterilerinizi olumlu yönde etkiler ve onların daha fazlası için geri gelmelerini sağlar. İlk oyununuz, markanıza düşünce liderliğini empoze etmek olmalıdır. Sonuç olarak, marka sadakatini güçlendirerek işletmenizin 2021’deki büyümesini sağlayabilirsiniz.

· Güven oluşturur: Genel kural, müşterilerinizle sürekli etkileşimde olmanızdır. Bu şekilde, müşterilerinizin markanıza güvenmelerini sağlarsınız. Karşılığında hiçbir şey istemeden yeterli değer yarattığınız zaman, müşterileriniz sizden satın almaya mecbur hissedeceklerdir. Sonuç olarak, bu içeriğiniz mükemmelliği sızdıracak ve böylece bir kendi kendine pazarlama aracı haline gelecektir.

· Web sitenizin sıralamasını iyileştirecek: Yüksek kaliteli içerik ürettiğinizde, arama motorlarında üstte sıralanması için birçok şans vardır. Bu nedenle, doğru hedef kitleyle etkileşim kurarak rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz.Bu hedefe ulaşmak için bir SEO stratejisi geliştirmeniz ve buna dayalı içerik yazmanız gerekir.

Sonuç olarak, mevcut pandemi durumu nedeniyle birçok işletme markasını fiziksel olarak pazarlamak için mücadele ediyor. Kriz  zamanlarında, içerik pazarlaması bir umut ışığı olur. Satış yapmakta zorlanan bir markanız varsa, belki de şimdi doğru yöne gitme zamanıdır. Diğer seçenekleri keşfetmek ve ardından doğru olanı yapmak için asla geç değildir.

 

business2community.com