2021’de #CMWorld topluluğuyla paylaşılan 10 içerik pazarlama gerçeği bombası

Canlı yayında sözlü bomba atmak genellikle iyi bir şey değildir.

Ancak geçtiğimiz yıl #CMWorld Topluluğuna Sor canlı yayınlarındaki uzmanlar, analitikten videolu hikaye anlatımına, SEO’ya ve daha fazlasına kadar her şey hakkında konuşarak bazı harika yayınları sundular. İşte cömert misafirlerimiz tarafından paylaşılan ve kaçırmanızı istemediğimiz en iyi 10 bilgi.

1- Çalışanların sosyal medyada gerçek benlikleri olmalarına izin verin 

Erika Heald Consulting’in danışmanı Erika Heald, işyerinde sosyal medya bölümü için contentmarketinginstitute.com ekibine konuk oldu. Çalışanların sosyal medyada gerçek benlikleri olmaları ve şirketinizin sosyal medya yönergelerine uymaları mümkün mü diye sordular.

Erika Heald diyor ki, ” Bence anahtar, bu çalışanlarla bazı lunch and learn seanları veya başka tür konuşmalar yapmak ve onları bilgilendirmek. Biz, sizin sosyal medyada söylediklerinizi kontrol etmeye çalışmıyoruz. Kendiniz olmanızı istiyoruz, ancak bize nasıl davranmamız gerektiği konusunda bazı kurallar verin.

“Örneğin, insanlar sosyal medyada gerçekten ısınabilir. Birisi çalışanlara marka hakkında korkunç bir şey söylerse onlara koçluk yapın, o kişiyle bağlantı kurmayın, kurumsal iletişimlere yönlendirin. Ya da çok hoş olmayan bir şey söyleme eğiliminde olduğunuzda, onlara bu tür başa çıkma mekanizmalarından bazılarını verin, bilgisayardan bir veya iki dakika uzaklaşın ve sonra geri dönün ardından kendinize sorun  gerçekten bunu birinin yüzüne söyler misin?”

2- İşinizin hangi sayılara bağlı olduğunu bilin

Trust Insights’ın kurucu ortağı ve baş veri stratejisti Chris Penn, içerik pazarlama analitiği 101 bölümü için sohbet etmek üzere contentmarketinginstitute.com ekibine katıldı. Pazarlamacıların içerik çabalarının performansını ölçmek söz konusu olduğunda yaptığı en büyük hatanın ne olduğunu sordular.

Chris’in cevabı mı? “Bir metrik ile bir KPI arasındaki farkı şimdiye kadar bilmemek.” Chris’in açıkladığı gibi, bir KPI (temel performans göstergesi), yanlış yöne giderse kovulabileceğiniz bir sayıdır. Herkesin ölçmesi gereken farklı bir KPI’sı olacak. İşin anahtarı, hangi sayı için ikramiye alacağınızı ya da bir performans incelemesinde hangi sayının kovulmanızı veya cezalandırılmanızı sağlayacağını düşünmektir.

O numaranın ne olduğunu bilmiyorsan, patronuna sormalısın. Chris’in de belirttiği gibi, “Patronunuz bu numaranın ne olduğunu bilmiyorsa, LinkedIn profilinizi güncellemeniz gerekir çünkü sizin ve patronunuzun başı büyük belada.”

3- Bir içerik konseyi birçok işbirliği ve koordinasyon sorununu çözer

Corteva Agriscience’ın global dijital içerik lideri Andi Robinson, içerik pazarlama operasyonlarınız için nasıl satın alınacağınız hakkında sohbet etmek üzere contentmarketinginstitute.com’a katıldı. Sıfırdan bir içerik pazarlama ekibi kurdu ve yaptığı en iyi şeylerden birinin organizasyon içinde bir “içerik konseyi” oluşturmak olduğunu anlattı.

Andi, “Yapmam gerektiğini bildiğim ilk şeylerden biri, mesajları iletmeme, en iyi uygulamaları getirmeme ve kuruluş genelinde içerik pazarlamasını savunmama yardımcı olabilecek bir ekip oluşturmaktı.” Andi, Indianapolis’te çalışıyor ancak dünya çapında yaklaşık 50 pazarlama ekibiyle çalışıyor. Yalnızca içerik pazarlamasının değil, aynı zamanda içerikle ilgili en iyi uygulamaların da savunuculuğunu yapması için herkesi görevlendirmesi gerekiyordu. Andi ayrıca fikirlerini ve bilgilerini organizasyon içindeki daha geniş pazarlama ekibine ulaştırmak için yerel ekiplere ihtiyaç duyuyordu.

“İçerik konseyi olarak bir araya geldiğimizde yaptığımız en büyük şeylerden biri, kimin ne yaptığı, en iyi uygulamaları paylaşıp paylaşamayacağımız ve birinin yaptığı bir şey hakkında diğer ekip üyelerinin yanıtlayabileceği soruları olup olmadığı hakkında konuşmaktır. Yani, içerik konseyinin bir parçası olarak bir araya gelen gerçekten işbirlikçi bir ekip.”

4- Konuk ilanı, potansiyel yeni işler oluşturmak için hala çalışıyor

Garrett Halkla İlişkiler PR danışmanı Michelle Garett, içerik pazarlama alanındaki serbest çalışanların kendilerini başarıya nasıl hazırlayabilecekleri hakkında contentmarketinginstitute.com ekibi ile sohbet etti. Garett’a potansiyel müşteriler oluşturmak ve iş fırsatları bulmak için iyi yerlerin neler olduğunu sordular.

“Sosyal medya ile çok başarılı oldum. Twitter benim birincil platformum, ancak elbette birçok insan LinkedIn’i seviyor. Ayrıca bir blog sahibi olmayı ve düzenli olarak sürekli blog yazmayı (yardımcı olur) ve ardından makalelere ve konuk gönderilerine katkıda bulunmayı düşünüyorum. Bu, bloguma aşina olmayabilecek yeni insanlara da ulaşmam için çok başarılı bir yol oldu.”

“Ya da sadece diğer kitlelere ulaşmama yardımcı oluyor ve birçok yayın konuk yayınları arıyor. Örneğin, üretimi seviyorum, bu yüzden her zaman arıyorum ve üretimle ilgili bazı podcast’lerde bulundum. Thomasnet’e konuk gönderdim, ki bu sektörde büyük bir oyuncu. Bu muhtemelen bazı sektörlerde diğerlerinden çok daha kolay. Sağlık hizmetlerinin muhtemelen konuk yayınları ve diğer şeylerle ilgilenebilecek çok sayıda satış noktası olduğunu düşünüyorum.”

5- Teknoloji size yardımcı olmalı, stratejinizi yönlendirmemeli

İçerik stratejisti Buddy Scalera, pazarlamacıların pazarlama yığınlarındaki teknolojiyi anlamalarının öneminden ve oradaki en yeni, en süslü pazarlama araçlarını kovalamanın neden iyi bir şey olmadığını anlattı.

Buddy Scalera’nın da dediği gibi, “İlk önce nihai hedeflerinizin ne olduğu ile başlamanız gerekiyor. Neyi başarmak istiyorsun? Ayrıca  hedef kitlenizin kişiliğini anlayarak  başlamanız gerekir. Bu, ihtiyacınız olan teknolojiyi yönlendirecektir.”

Buddy şöyle açıklıyor: “İnternette tüm sosyal platformlarla patlama yaşarken, kampanyalarımızı teknoloji etrafında oluşturmaya başladık. “Tamam, TikTok için bir şeyler yaratacağız. Belki de bu harika bir fikirdi. Belki öyle değildi, ancak çoğu zaman insanların platform veya teknolojiyle liderlik ettiğini ve ardından içeriklerini buna uydurmaya çalıştığını göreceksiniz.”

6- Doğaçlama en önemli yeteneğiniz olabilir

Keeping it Human’ın kurucusu Kathy Klotz-Guest, doğaçlamanın büyük bir savunucusudur ve takımlara oynaması ve yaratması için yer verir. Ona, doğaçlamanın yenilikçi pazarlama ekipleri oluşturmada nasıl rol oynadığını sordular.

“Muhtemelen bu şekilde hiç düşünmediniz ama ekibiniz bir doğaçlama grubudur. Sana nedenini söyleyeyim – yeniden uyum sağlamanız, birlikte çalışmanız, birlikte yaratmanız gerekir, işler değişir. Her gün çevirmek zorundasın. Yani sen zaten bir doğaçlamacısın ve ekibin doğaçlama yapmak zorunda. COVİD sırasında herkes yapmak zorundaydı. Bu yüksek riskli bir örnek, ancak bazen bahisler daha düşüktür ve değiştirmemiz ve uyum sağlamamız gerekir. Zaten bir doğaçlama ekibisiniz. Benim teorim, eğer doğaçlama bir takım olacaksan, neden berbat bir takım olmak yerine kasıtlı olarak amaçlı, iyi bir ekip  olmuyorsun.”

Kath şöyle diyor: “En temel kavramlardan biri, psikolojik güvenliği nasıl yaratacağımızdır. Sahnedeki doğaçlamacıların bunu yapabilmelerinin nedeni, ‘arkanı kolladım’ diye bir konseptimiz olması. Bunda doğru veya yanlış yok. Ekiplerimizde, birbirimizin fikirlerini daha az yargılayıp… tüm bu fikirler hakkında neyin geçerli olduğunu ve nasıl işe yaramayacağına dair 20 neden bulabilirim yerine, onların söylediklerinin üzerine nasıl  ekleyebilirim dediğimizi hayal edin. İşe yarayacağının nedenlerini nasıl bulabilirim? Bu psikolojik güvenliktir.”

7- Orijinal araştırmaya başlamadan önce benzersiz açıyı bulun

Mantis Research’ün kurucu ortağı ve strateji başkanı Michele Linn, pazarlama karmanızın bir parçası olarak özel araştırma yapmanın yararları hakkında sohbet etmek için contentmarketinginstitute.com’a konuk oldu. İşe başlamanın soru sormakla ilgili olmadığını açıkladı.

“Pek çok pazarlamacı, ‘Bu eğlenceli olacak ve  soru yazmaya başlayalım şeklindeler.’ Söyleyeceğim şey geri çekilmek ve gerçekten basit bir strateji oluşturmak. Araştırmanı istediğin şeyin ne olduğunu anlıyor musun? E-posta aboneleri oluşturmasını ister misiniz? Düşünce liderliği programınız için bir şey olmasını ister misiniz? Çok fazla içerik oluşturabileceğiniz bir yer olmasını ister misiniz? Yapmasını istediğin şey ne?

“Ayrıca, araştırmanızın en çok kimin etkilemesini istediğinizi belirleyin, böylece o kitle için çok ilginç olan içgörüleri gerçekten sağladığınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca, bu alanda hangi araştırmaların (zaten) var olduğunu anlamanın gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Geçen hafta biriyle konuşuyordum ve dediler ki, içerik pazarlamasında video hakkında bir rapor yapmak istiyoruz. Ancak video istatistiklerini yazarsanız, zaten var olan çok sayıda rapor vardır. Soruları yazmaya başlamadan önce bile kendi özel açınıza sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.”

8- Marka sesi, şirket kültürünü ve kitle normlarını yansıtmalıdır

Dijital stratejist Vassilena Valchanova, markanızın sesini belirleme ve organizasyon içinde kimlerin yer alması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmak üzere contentmarketinginstitute.com’a  konuk oldu.

“Bu pazarlama liderliğindeki bir girişimdir ve pazarlama işin ağırlığını yapar, ancak yalnızca pazarlama ekibi tarafından yapılan bir şey değildir. Bir sürü farklı insanı dahil etmelisin. Bir markanın sesini tanımlamanın birkaç farklı aşaması vardır. İlki de ilk araştırma.”

Vassilena şöyle açıklıyor: “Mevcut iletişiminizi kontrol edin ve markanızın halihazırda nasıl iletişim kurduğunu ve bu iletişim tarzından neler saklayabileceğinizi görün. Bu, mevcut blog içeriği veya sosyal medya içeriği üzerinden veya markanızın varlığı nerede olursa olsun yapılabilir. Hatta şirket içi araştırmalardan bile geçebilir. Peki, insanlar organizasyonunuzun tamamında daha organik bir konuda nasıl iletişim kuruyorlar.

“Bu büyük bir ilham kaynağı olabilir, çünkü genellikle olan şey marka sesinin şirket kültürünü yansıtması gerektiğidir. Eğer ekibiniz iç iletişimde gayrı resmi ve arkadaş canlısıysa, fakat markanızın dışarıdan bakıldığında çok ciddi ve muhafazakar olması gerekiyorsa, budurum uzun vadede ayakta durmayı çok daha zor hale getirir.

“Bir de genel kitle araştırmanız var. Peki hedeflediğiniz kişiler, LinkedIn grupları veya Facebook grupları gibi farklı çevrimiçi topluluklarda kendi başlarına nasıl iletişim kuruyorlar? Kendi aralarında veya kullandıkları jargonla nasıl konuşuyorlar? Dil tarzı nedir? Burada yapmaya çalıştığımız şey, hedef kitlemizi anlamak ve mümkün olan en iyi şekilde uyum sağladığımızdan emin olmak.”

9- En iyi SEO optimizasyonu yazmadan önce başlar

NEOLuxe Marketing’in içerik sorumlusu Chris Craft, yazmadan önce içeriğinizin organik olarak optimize edildiğinden nasıl emin olacağınızdan bahsetti.

Masada oturup fikirleri bir araya getirirsiniz ve bu sağlıklıdır çünkü ister belirli konular ister temalar olsun, genel bir içerik fikirleri bulutu oluşturmaya başlayabilirsiniz… O zaman biraz daha fazlasını elde edersiniz. Bu temalardan ve potansiyel konulardan bazılarını aldığınız ve hedef kitlenize göre düzenlediğiniz bir içerik matrisi süreci yaparak belirli.

“Yapmak istediğiniz yeni bir içerik girişiminiz olduğunu söyleyin. Tipik olarak, bazı beyin fırtınalarıyla başlar. Masada oturup fikirleri bir araya getirirsiniz ve bu sağlıklıdır çünkü ister belirli konular ister temalar olsun, genel bir içerik fikirleri bulutu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu temalardan ve potansiyel konulardan bazılarını aldığınız ve hedef kitlenize göre düzenlediğiniz bir içerik matrisi süreci yaparak daha spesifik olursunuz.

“Ve sonra bu temaları veya konuları alıp bizim baş terimler dediğimiz şeye dönüştürüyorsunuz. Bunlar, bir arama motorunda potansiyel olarak arayabileceğiniz genel ifadelerdir, ancak bunlar çok, çok üst düzeydedir, değil mi? Bu ana terimleri alacak ve onu en sevdiğiniz anahtar kelime araştırma aracına bağlayacaksınız ve genel anahtar kelimelerin bu ana terimlerini uzun kuyruklu anahtar kelimelere dönüştüreceksiniz. Ardından, bu uzun kuyruklu anahtar kelimeleri alacak ve bunları içerik matrisi alıştırmanızda geliştirdiğiniz düzenlenmiş konulara, temalara ve kümelere uygulayacaksınız. Oradan, ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. Bunlar, temalar ve konularla eşleşen anahtar kelimeleri alıp bir içerik takvimine dönüştürebilirsiniz.”

10- İzleyicilerinize perdenin arkasına bir göz atın

T60 Productions’ın kurucusu ve baş hikaye anlatıcısı Tony Gnau, ürün veya hizmet operasyonlarınızdaki perdeyi geri çekmenin neden harika bir video pazarlama stratejisi olduğunu düşündüğünü paylaştı.

“Video ürettiğimizde, olay  her zaman gerçek ve özgün bir şey üretmeye çalışmakla ilgilidir. Kamera arkası videoları tamamen özgünlük ve insanları işe davet etmekle ilgilidir. İşletmenizin veya kuruluşunuzun ne yaptığını gerçekten araştırın. Operasyonlarınızı, bir işletme veya kuruluş olarak nasıl faaliyet gösterdiğiniz hakkında yapın. Gerçek bir ürününüz varsa, insanlara onu nasıl ürettiğinizi gösterin. Aslında, onları üretim tesisinde perde arkasına götürün.

 “Hizmet sağlayıcı olduğunuzda işler zorlaşıyor. Ancak bir muhasebe hizmetini gösteren bir video hazırlıyor olsanız bile, onları ofise götürebilir ve işinizi yürüttüğünüz profesyonel ortamı onlara gösterebilirsiniz. Onları iş yapacakları insanlarla tanıştırırsınız. Bunlar hala değerli kamera arkası videoları çünkü birçok insan bunları yapmıyor. Korkup kaçıyorlar. Hala değerli çünkü rakipleriniz bu videoları yapmıyor.”

“Bir servis sağlayıcı olduğunuzda zorlaşıyor. Ancak, bir muhasebe hizmetini gösteren bir video hazırlıyor olsanız bile, bunları ofise götürebilir ve işinizi yürüttüğünüz profesyonel ortamı gösterebilirsiniz. Onları iş yapacakları insanlarla tanıştırıyorsun. Bunlar hala değerli sahne arkası videoları. Bir sürü insan onlara sahip olmadığım için çok değerlidir. Korkup kaçıyorlar. Bunlar hala değerli çünkü rakipleriniz bu videoları yapmıyor.”

Kaynak: contentmarketinginstitute.com