2021’de bırakılması gereken 5 içerik pazarlama hatası

2022’de içerik pazarlama stratejinizi bir sonraki seviyeye taşımak ister misiniz? Eğer öyleyse, doğru yerdesiniz. İçerik pazarlaması, şüphesiz, hedef kitlenizle yakınlık kurmanın, potansiyel müşteri listenizi büyütmenin ve satışlarınızı hızla artırmanın en iyi yollarından biridir. Pazarlamayla ilgili birçok farklı strateji ve teknik vardır, bu nedenle yeni bir pazarlamacıysanız veya web siteniz için içerik oluşturma fikrine yeniyseniz işler kafa karıştırıcı olabilir. Yıllar boyunca yaptığımız 5 içerik pazarlama hatasını paylaşmanın iyi bir fikir olacağını düşündüm. Bu sorunları düzelttiğimden beri, 2021’de bile hala bu hataları yapan sayısız işletmeyle karşılaştım.

Öyleyse, karşınızda 2021’de kalması gereken 5 içerik pazarlama hatası ve bunun yerine yapmanız gerekenler.

Hedef kitlenizi anlamamak

İşletmelerin içerik oluştururken karşılaştıkları en yaygın sorun hedef kitlelerini tanıyamamalarıdır. Birine hediye almak zorunda olduğunuzu hayal edin, ve onlar hakkında tam anlamıyla hiçbir şey bilmediğnizi.. Sizce sevecekleri bir hediye seçebilecek misiniz? Gerçek şu ki, bu bir kumar. Kitlenizi tanımadığınızda, içeriğinizin etkinliği de bir kumardır.

Başarı için kumar oynamak yerine, hedef kitlenizi bölümlere ayırmalı ve belirli hedeflerini ve hassas noktalarını anlamaya çalışmalısınız. Müşterileriniz hakkında ne kadar çok şey keşfederseniz o kadar iyi.

Basitçe söylemek gerekirse, segmentlere ayırmak ve müşterilerinizi ilgi alanlarına ve sorunlarına göre organize etmek gerekir.. Bu nedenle, bir spor mağazası sahibi, farklı sporlarla ilgilenen müşteriler için belirli segmentlere sahip olacaktır. Daha sonra bu bilgileri birinci sınıf içerik oluşturmak ve müşterilerin beğendikleri şeylere göre kişiselleştirilmiş teklifler sunmak için kullanacaklardır..

Sitenizi ziyaret eden kişileri anladıktan sonra, onları markanızla etkileşim kurmaya teşvik ederken ortak soruları ele alan blog gönderileri ve açılış sayfaları oluşturabilirsiniz. Müşteri segmentlerinizde yankı uyandıran blog gönderileri, videolar ve diğer içerik türlerini oluşturup paylaşabilirseniz, daha fazla etkileşim ve satış göreceksiniz.

İçerik hedeflerini belirlememe

Birçok işletme sahibinin ve yeni pazarlamacının karşılaştığı bir diğer sorun, içerik hedeflerini belirlememeleridir. Gönderileriniz hedef kitlenizin ilgi alanlarıyla ilgili olmalı, ancak aynı zamanda karşı taraftaki kişilerin yolculuğundaki niyet ve aşamalarıyla da eşleşmelidir.

Başka bir deyişle, birisi ürününüzü satın almak isterse, ürününüzün özelliklerini inceleyen bir gönderi bulabilmelidir. Yolculuklarının karar aşamasındalar. Ve sizin ürettiğiniz İçerik onların amaçlarıyla eşleştiğinden, takip etmeleri ve sipariş vermeleri daha olası olacaktır.

Benzer şekilde, ziyaretçilerinizin çoğunun farkındalık aşamasında olduğunu anlamalısınız. Şirketinizi yeni keşfetmiş ve çevrimiçi mağazanızdan bir şey satın almaya karar vermeden önce sizi daha yakından tanımak istiyor olabilirler. Bu, örneğin sektördeki yaygın soruları yanıtlayan eğitim içeriği yayınlamak için harika bir fırsat. İçeriğinizi görüntüleme konusunda dikkatli olursanız, ziyaretçileri hızlı bir şekilde farkındalık aşamasından üzerinde düşünme aşamasına taşımak mümkündür.

Benim tavsiyem, yazmaya başlamadan önce içeriğinizin kime yardımcı olmak için tasarlandığını düşünmenizdir. İçeriğe belirli hedef kitle segmentinizi göz önünde bulundurarak yaklaşırsanız, her bir içerik parçası için hedef belirlemek için daha kolay bir zamanınız olur.

Blog Yazılarında E-posta Adreslerini Yakalamayı Unutmak

Piyasadaki markaların e-posta adreslerini bir veri için kayıdetmemesi her zaman şaşırtıcıdır. Ayrıca bunun için blogları da kullanmazlar. Aslında blogunuz, ziyaretçilerden e-posta listenize abone olmalarını istemek için mükemmel bir yerdir. Bu fırsatı kaçırırsanız, söyleyeceklerinizle ilgilenen bir kitle oluşturmakta zorlanacaksınız.

Ancak merak etmeyin, okuyucuları abone olmaya teşvik etmenin birçok akıllı yolu var. Yapmayı sevdiğimiz şeylerden biri, bir kurşun mıknatısı oluşturmak ve yeni ziyaretçiler için teklif vermek. Belirli bir gönderiye geldiklerinde, kendilerini harekete geçmeye teşvik eden bir açılır pencere görecekler.

Örneğin, insanlar e-posta pazarlamasıyla ilgili makalelerimizi gördüklerinde, onlara 100’den fazla e-posta pazarlama ipucu içeren bir potansiyel müşteri teklifi gösteriyoruz. Bu mıknatısı son birkaç yılda listemizi katlanarak büyütmek için kullandık. Birkaç kez değiştirdiğimizi belirtmekte fayda var, ancak ana fikir aynı kaldı.

Ayrıca blogunuza basit bir iletişim formu ekleyebilirsiniz. Ziyaretçileri, gelen kutularına daha alakalı içerik ve teklifler almak için abone olmaya teşvik ediyoruz. Bu stratejiyle potansiyel müşterilerinizin kalitesini artırmak istiyorsanız, katılımcılardan e-posta tercihlerini seçmelerini isteyebilirsiniz. Artık, hedef kitlenizi aktif olarak segmentlere ayırırken, tümü blogunuzla listenizi büyüteceksiniz.

Tek bir içeriğe bağlı kalmak

Metin tabanlı içerikten başka bir şey olmayan bir web sitesini hiç ziyaret ettiniz mi? bu inanılmaz derecede sıkıcı bir durumdur. Tüketiciler, metin yüklü web sitelerinden daha fazlasını ister. İçerik pazarlama stratejinizi çeşitlendirmek, sitenizi daha fazla yeni ziyaretçinin bulmasına ve ayrıca birçok yeni etkileşim fırsatına yol açabilir.

Videolar, yeni ziyaretçilerle bağlantı kurmanın ve yeni ziyaretçilerle ilişki kurmanın mükemmel bir yoludur. Alışveriş yapanların %43’ü favori markalarından daha fazla video istediklerini söylüyor, bu nedenle bu tür içeriklerin daha fazla insanın sitenizi kontrol etmesine yol açabileceği açık.

Videoları yalnızca blogunuzla sınırlamanız da gerekmez. Ziyaretçilerin satın almadan önce ürün veya hizmetinizin tanıtımını görebilmeleri için ürün açılış sayfalarına ve kataloglarına videolar eklemenizi öneririm. Araştırmalar, video içeren açılış sayfalarının, düz metin içeren sayfalardan yüzde 80 daha fazla dönüşüm elde etme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Diğer çeşitli içerik türleri, infografikler gibi görüntüleri ve podcast’ler veya uzun süreli tartışmalar gibi sesleri içerir. Bu farklı içerik türlerini dahil etmek, insanların sitenizi bulmasına ve potansiyel olarak müşteri olmasına yol açacaktır.

Okuyuculardan geri bildirim istememek

2021’de kalması gereken son içerik pazarlama hatası, geri bildirimle ilgilidir. Kaç markanın okuyucularından bilgi toplama zahmetine girmediğini görmek şok edici. Bir tartışma başlatmak ve insanların gönderilerinizle etkileşim kurmasını sağlamak nispeten kolaydır. Çoğu durumda, tek yapmanız gereken sormaktır.

Makalelerinizin sonunda, ziyaretçilerinizden blogunuza yorum bırakmalarını isteyin. Sadece sorarak birçok insanın ne düşündüğünü size memnuniyetle söyleyeceğini göreceksiniz. Bu şansı ilişki kurmak, potansiyel müşteriler hakkında bilgi edinmek ve çok daha fazlası için kullanabilirsiniz.

Ayrıca kitlenize ne düşündüklerini sormak için sosyal medyaya gitmenizi öneririm. 3,9 milyardan fazla insan sosyal medyayı kullanıyor, bu nedenle kitlenizle bağlantı kurma ve ek geri bildirim toplama fırsatınız olacak.

Twitter ve Instagram gibi platformlardaysanız, diğer sektör uzmanları ve tüketicilerle tartışmalara başlamak için hashtag’leri kullanın. Sorular sorun, düşüncelerinizi paylaşın ve diğer insanların gönderilerine kulak verin. Facebook ve LinkedIn, sektörünüze odaklanan toplulukları tanımak için harika grup özellikleriyle birlikte gelir.

Bu gruplara yerleştikçe sitenizdeki kaynakları ve videoları paylaşarak yeni kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz. İnsanların gönderilerinize nasıl yanıt verdiğine çok dikkat edin. Bu tür geri bildirimler biraz daha incelikli ama kesinlikle içerik pazarlama stratejinizi güçlendirmenin etkili bir yoludur.

Toparlamak gerekirse,

2022’de içerik pazarlama stratejinizi geliştirmenin birçok yolu var. Umarım bugün bahsettiğim beş hata, gelecek yılı daha iyi planlamanıza yardımcı olur. Unutmayın, işiniz büyüdükçe yeni stratejiler ve teknikler denemeniz sorun değil. Ancak başarılı olmak istiyorsanız, sayısız liderin zaten yapmış olduğu kanıtlanabilir hatalardan kaçınmalısınız. Hatalarımızdan ders alın ve yeni şeyler denemekten korkmayın. Çok geçmeden, işiniz gelişecektir.

Kaynak: www.business2community.com