2021’de başarılı olmak için ihtiyacınız olan 3 beceri

Son on ayda dünya altüst oldu. COVID’in getirdiği belirsizlik, birçok kişinin kendi becerilerinin temelde değişen bir ekonomik manzara ile nasıl uyumlu olduğu konusunda endişelere yol açtı. Salgın sonrası büyümek için konumlandırılan kuruluşlardaki en iyi işler her zamankinden daha fazla rekabete sahip. Bu nedenle, mevcut rolünüzde kalmak veya yeni bir rol almak istiyorsanız, kritik beceriler edinmek için zamana ve paraya yatırım yapmayı düşünmeniz çok önemlidir.

Harvard Business School Online, 2021’de profesyonellerin kazanmaları veya bilemeleri için gerekli olan en önemli üç “beceriyi” belirledi. Bunlar:

  • Veri biliminde okuryazarlık
  • Kriz durumunda liderlik
  • Küresel ekonomiyi anlamak

 Veri bilimi okuryazarlığı

Teknolojinin son birkaç yılda geniş ölçekte gelişmesi ve kullanılması, büyük miktarda verinin toplanmasıyla sonuçlandı. Hükümetler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve şirketler, verimliliği artıran, finansal getirileri iyileştiren ve eğilimleri belirleyen bilgiler için bu veriler ile giderek daha fazla ilgilenmektedir. Rolünüz ne olursa olsun, kritik işyeri konuşmalarına katılacaksanız veya destekleyici verilere dayalı eylem kursları önerecekseniz, nedensellik, regresyon analizi, açıklayıcı istatistikler ve veri görselleştirme gibi konular dahil olmak üzere veri biliminin temellerini anlamalısınız.

Veri bilimi okuryazarlığı kendi başına önemli olsa da, yöneticileri ve amirleri işe alma konusunda eleştirel düşünmeyi kullanma becerinizi göstermesi açısından belki de daha önemlidir. Bir hipotez geliştirebilir, bu hipotezi analizle test edebilir ve verilerin size söylediklerinden sonuç çıkarabilir, bu verileri, sonucunuzu destekleyen ve kolayca anlaşılabilir bir biçimde başkalarına gösterebilirsiniz. Veri bilimi kavramlarına hakim olmak, mevcut rolünüzde ilerlemenize yardımcı olabilir ve sizi potansiyel işverenlerle diğer adayların ışık yılı önüne geçirebilir.

Veri biliminin temellerini öğrenmenin, bir dizi kitap, YouTube dersleri ve teknik incelemeler gibi nispeten kolay birçok yolu vardır. Daha sağlam bir şey arıyorsanız, çevrimiçi bir sertifika kursu düşünün. Bir lisansüstü dereceden daha hızlı ve daha ucuzdur ve size yetecek kadar bilgi verebilir. Örneğin, Harvard Online kısa süre önce Data Science Ready adlı matematik ve kod içermeyen bir kurs başlattı. Kurs, teknik kavramları hayata geçirmek ve bu kavramları kendi işinizde nasıl uygulayacağınızı görmenize yardımcı olmak için gerçek dünyadan örnekler kullanır.

Kriz yönetiminde liderlik

Pandemi sırasında katlandığımız zorluklara çok az kişi hazırdı. Kamu ve özel sektörün birçok köşesindeki benzersiz kriz, liderliğin önemini gösterdi işler o kadar iyi gitmediğinde ihtiyaç duyulan uzmanlık türü liderlik. Ne de olsa, rüzgar her zaman arkanızda olduğunda ve güneş üzerinizde parlarken lider olarak kahraman olmak kolaydır. Fırtına geldiğinde o kadar kolay değil.

Öyleyse, zor zamanlardan geçmek için gereken temel beceriler nelerdir? Harvard Business School tarihçisi Nancy Koehn, bir takımı krizde yönetebilmek için gereken özellikleri ve davranışları tanımladı. Koehn, tarihin ünlü liderlerine işaret etti: Franklin Delano Roosevelt, Winston Churchill ve ekibi 1915’te 18 ay boyunca aşırı hava koşullarında mahsur kalan Antarktika kaşifi Ernest Shackleton.

Koehn, Shackleton tarafından sergilenen ve günümüz liderlerinin taklit etmenin iyi olacağı aşağıdaki temel nitelikleri özetliyor:

  • Belirsizlik konusunda rahat olun ve hata yaptığınızda bunu kabul edin.
  • Korkuyu ele alın ve riskler ve olası sonuçlar hakkında sürekli ve dürüst bir şekilde iletişim kurun.
  • Ruh halinizi izleyin ve güçlü moral ve ekip çalışmasını teşvik edin.
  • Ekibinizin meşgul olduğundan ve eldeki görevlere ve organizasyonel hedeflere odaklandığından emin olun.

Bu özellikler Shackleton’ın imkansızı yapmasına ve adamlarının her birinin hayatını kurtarmasına yardımcı olmada kritik öneme sahipti.

Global ekonomiyi anlama

Ekonomi dendiğinde aklınıza muhtemelen grafikler ve güzel ders kitapları geliyor.Ekonomi, insanların eylemlerine odaklanır, en uygun fayda veya fayda düzeyini arar.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, insanların eylemlerini etkileyebilecek pek çok faktör var. Pandemiler, vergiler, ticaret savaşlar, sosyal huzursuzluk, siyaset, teknoloji. Tüm bunların ve daha fazlasının birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu anlarsanız, iş kararlarının nasıl sonuçlanacağına dair tahminler yapmaya çok daha hazır olacaksınız (özellikle veri bilimi becerilerinizle birleştiğinde). Görünüşte birbirine bağlı olmayan şeyleri, rakipler gibi başkalarının yapamayacağı şekillerde birbirine bağlayabileceksiniz. Hatta bir ev satın almayı düşündüğünüzde “mortgage” oranlarının hangi yönde ilerleyeceği gibi daha kişisel şeyleri düşünmek için ekonomi alanındaki becerilerinizi bile kullanabileceksiniz.

Ekonomik konulara “yaklaşılabilir” olmak istiyorsanız, ihtiyacı karşılayan riskli olmayan birkaç harika kitap var. Thomas Friedman’ın The Olive Tree and the Lexus and The World is Flat, ekonomik bir yetenekle dünyanın bağlılığına mükemmel bir yaklaşım sağlıyor. Ekonomi alanına daha kişisel bir bakış için, çılgınca popüler olan Freakonomics, teşviklerin daha kişisel ve genellikle beklenmedik bir düzeyde nasıl çalıştığına bir bakış sunuyor.

Veri bilimi, kriz liderliği ve ekonomi alanlarında beceriler kazanmanıza yardımcı olacak çok çeşitli ücretsiz ve uygun fiyatlı kaynaklar parmaklarınızın ucunda. Ve birçok işveren, kısmen devlet fonuyla desteklenen ücretsiz eğitim ve kariyer gelişimi sunuyor. Bu nedenle, hangi kaynakların mevcut olduğunu işvereninizle kontrol ettiğinizden emin olun.

Geçen yılın kargaşası kesinlikle yeni yıl kararlarına yol açtı. Ancak, becerilerinizi artırma taahhüdü, yapılacak şeyler listenize eklenmeli, kendinizi sürekli olarak geliştirmelisiniz.

Kaynak: https://www.fastcompany.com/