2021 için e-posta pazarlama trendleri


Covid-19 dünyadaki tüm sektörleri dijital anlamda baştan yarattı. Bunun sonucunda gün geçtikçe birçok iş alanı, internet ve onun faydalarından daha çok yararlanmaya başladı. Bu da girişimciler için profesyonel web siteleri yaratmaya ve kitleleriyle çevrim içi ortamda iletişim kurmaya hiç olmadıkları kadar odaklı hale gelmelerini sağladı.

E-posta pazarlaması müşterilerinizle iletişime geçmek için oldukça efektif bir strateji olduğundan bu konuda 2021 trendlerine göz atmanız sizin için epey faydalı olabilir. Eğer nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda emin değilseniz merak etmeyin biz sizin için derledik. Hadi e-posta pazarlama trendlerini keşfedelim.

İnteraktif e-posta

 Teknoloji öyle bir noktaya geldi ki interaktif e-postalar birçok işletme tarafından uygulanabilir hale geldi. Bu durum kitlenizi istediğiniz noktaya ulaştırmanın modern yolu olmaya başladı. İşletmelerin kullandığı en popüler interaktif e-posta yollarından biri tek bir mesajda birden çok ürüne yer vermek. Kitleniz bir diğerine geçmeden değişen ürünler ilgilerini çekebilir. Ayrıca ürüne tıklandığında direkt olarak web sitesinde ürüne yönlendirme ile de başarıyı yakalayabilirsiniz.

Daha fazla otomasyon

 E-posta otomasyonu yeni bir kavram olmamakla birlikte özellikle kullanıcıların istemedikleri içerikleri elimine etmeye başlamalarıyla 2021 yılında önemli bir konu olacak. Müşteri hareketlerini takip ederek ve onları dikkate alarak onlara sadece ilgili oldukları içerikleri sunabilirsiniz. Daha ileri bir bakış açısı olarak ürünü tek başına müşterilerinize sunmadan bir uygulama yardımı ile onlar için kombin oluşturabilirsiniz. Kullanımı sonsuz olan otomasyonlar ile e-posta pazarlamasını yukarı taşıyabilirsiniz.

 Arttırılan kişiselleştirme

Gün geçtikçe birçok işletme daha e-posta pazarlamasının gücünden faydalanmaya başladığı için kitlenizin dikkatini çekmek zorlaşabilir. Bu, özellikle ihtiyaca değil isteğe yönelik ürünleriniz varsa sizi etkileyebilir. Bu nedenle e-postalarınızı kişiselleştirmeniz kitlenizin etkileşimini arttırabilir.

Neleri dikkate almalısınız?

  • İlgi alanları/ hobileri
  • Konumları
  • Sipariş geçmişlerini
  • Arama hareketlerini

Bu verileri dikkate alarak müşterilerinize ve kitlenize daha çok ilgilerini çekecek teklifler ile ulaşabilirsiniz.

Canlı tonlarda renk paleti

 2020 herkes için zor geçen bir yıldı bu nedenle şirketler 2021 için güç ve pozitiflik dolu bir yaklaşım içerisinde. Bunun sonucunda birçok şirket e-postalarında parlak ve canlı renklerin yer aldığı bir renk paleti kullanmaya başladı. Başarının garantili sırrı olmasa bile denemeye değer!

 Gizliliğe önem

2021`in başında siber suç örgütleri piyasasının 6 trilyon doların üzerinde olacağı açıklandı. Bu da ne yazık ki hiç olmadığı kadar çok siber suç olaylarıyla karşılaşabileceğimiz anlamına gelmekte. Kredi kartı numaraları, adresler ve daha birçok kişisel bilgi tehlike altındayken müşterilerinizin bilgilerinin güvende olduğunu belirtmek önemli bir nokta olmalı.

Müşterilerinizin güvenliği ve kendi güvenliğiniz için yapabilecekleriniz;

  • Verileri toplanmadan önce rızalarını istemek
  • Müşterilerin endişelerini kapsayan bir gizlilik politikası oluşturmak
  • Kullanıcılarınıza feshetme hakkı sağlamak

Doğru şekilde ele alındığı sürece müşterilerinizin size olan güveni artacaktır.

 Sadece yaz!

 Bazen; görselli, tasarımlı, renkli içeriklerden çok sadece yazı içerikli e-postalar daha dikkat çekici olur. Mesela bir şirketin genel müdüründen gelen bir açıklama sadece yazı içerikli olursa daha ilgi çekici olacaktır. Tabi ki tasarımlar ve renkler önemli birer faktördür fakat bazen ifade etmek istediklerinizi sadece yazıyla anlatırsanız daha etkili bir sonuca ulaşabilirsiniz

E-posta pazarlama tekniklerini takip etmek ürkütücü gibi gelebilir ama vermiş olduğumuz öneriler ile süreci daha kolay bir şekilde yönetebilir, avantajınıza çevirerek daha önce erişemediğiniz etkileşimlere sahip olabilirsiniz.