2021’de inovasyon fırsatı sunan 21 trend

Çalkantılı bir yılın ardından sağlam, öğretici bir rehberliğe mi ihtiyacınız var? Dünya çapında en yeni ve en etkili tüketici trendlerini fark etmekte mahir Trendwatching, 2021 ve sonrasında etkili olacak yeni ürünler, hizmetler ve kampanyalar hayal etmenize ve oluşturmanıza yardımcı olacak 21 özenle seçilmiş inovatif fırsat sunuyor. Pazarlama 3.0 içerik ekibi olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da bizi bekleyen trendleri ve fırsatları sizlerle buluşturuyoruz.
Unutmayın, zaman uzun vadeli düşünme zamanı. Cesur ve kararlı olun.

1) Reef teknolojisi

15 dakikalık şehirler

Kentsel refahı artırın.

ABD’deki girişimci Reef, insanların ihtiyaç duyduğu her şeyin kısa bir yürüyüş veya bisiklet yolculuğuyla bulunabileceği “15 dakikalık şehirler” inşa etme misyonuyla hareket ediyor. Reef, bu amaçla 4 bin 500’den fazla otopark ve garajdan oluşan emlak ağını mahalle merkezlerine dönüştürüyor. E-bisikletler, pop-up klinikler ve kentsel çiftçilik kurmayı hedefliyor.

İyiliğe öncelik veren, önce insanı düşünen, arabasız kentsel ortamlara doğru istikrarlı bir şekilde ilerliyoruz. 2021’de, bu devrimin temelinin atılmasına katkıda bulunmanın tam zamanı. Fırsatlar arasında mikro hareketlilik, kentsel çiftçilik ve yerel toplulukların güçlendirilmesi yer alıyor.

2) Cerveza Corona

Pandemoment

Krizden dönüşüm fırsatı yaratın

Kolombiya’da, Meksikalı bira markası Corona, Kolombiya eko-otellerinin sergilendiği Airbnb tarzı bir platform olan Paradise Advisor’ı başlattı. Girişim, sürdürülebilir turizmi savunarak, en çok etkilenen sektörün daha bilinçli ve geleceğe hazır bir şekilde yeniden inşa edilmesine yardımcı olmayı umuyor. Avrupa’da Amsterdam, insanlara ve gezegene öncelik vererek, “halka ekonomisini” kurtarma planına dahil etmek için mevcut ivmeyi kullanıyor.

COVID yeni fikirlerin benimsenmesini sağladığından, küresel olarak yetişkinlerin %86’sının dünyanın önemli ölçüde değişmesini istemesi COVID sonrası dünyanın şekillenmesinde çok etkili olacak.

3) Microsoft

Sağlık için tasarlandı

Ürünlerinize zihinsel sağlık aşılayın

Microsoft, WFH dünyasında (Work From Home – Evden Çalışma) kullanıcıların iş / yaşam dengesini iyileştirmeyi amaçlayan Teams iletişim platformu için yeni özellikleri duyurdu. Microsoft, uzaktan çalışma için zihinsel kitap ayracı oluşturmak için bir “sanal işe gidip gelme” özelliği sunacak. Ayrıca meditasyon uygulaması Headspace ile ortak olacak ve yeni bir duygusal kontrol özelliği ekleyecek.

Ruhsal ve duygusal sağlığı görmezden gelme dönemi sona eriyor. 2021’de, giderek daha bilinçli insanlar, zihinsel sağlıklarını artıran ürün ve hizmetler yer alacak.

4) Sonidos Inmersivos

Sanal gerçekçilik

Bugünün karma gerçekliği için toplantıları yeniden hayal edin

Şili merkezli Sonidos Inmersivos, evden güvenli ve rahat bir şekilde eğlenmek isteyenler için canlı VR konserlerine ve festivallerine ev sahipliği yapan bir platform. Şirket, platform aracılığıyla Şili ve Latin Amerikalı sanatçıları da tanıtıyor ve uluslararası izleyicilere ulaşarak hayran kitlelerini genişletmelerine yardımcı oluyor.

Sanal etkinlikleri desteklemek için hızlandırılmış yarış daha yeni başladı; mükemmel sürükleyicilik, erişilebilirlik ve etkileşim ve hem katılımcılar hem de organizatörler için ek hizmetler ve yararlı araçlar oluşturmak için bol miktarda alan kaldı.

5) Thinkerbell

Old spice

Daha eski yetenekleri işe alarak uzmanlığınızı genişletin

Yaratıcı ajans Thinkerbell, 55 yaşın üzerindeki başvuru sahiplerine özel olarak sunulan sekiz haftalık ücretli staj olan Thrive@55‘i başlattı. Program, toplumlar yaşlandıkça insanların üretkenlik sürelerinin uzamasına bir yanıt niteliğinde. Ajans, yaratıcı sektördeki personelin yalnızca %5’inin 50 yaşın üzerinde olduğunu keşfetti, bu da yeterince yararlanılmayan deneyim ve bilgi bolluğu olduğu anlamına geliyor.

Uzun ömür arttıkça, insanlar daha uzun süre üretken olmayı isteyebilir ve buna ihtiyaç duyabilir. Artık yaş ayrımcılığını terk etmek ve büyüyen bir yetenek grubunu ömür boyu deneyime sahip bir şekilde karşılamak herkesin görevidir.

6) Eat Just

Bitki bazlı

Bitki temelli devrimi kaçırmayın

Popüler vegan yumurta alternatifi Just Egg‘in yaratıcısı olan gıda teknolojisi şirketi Eat Just , Şangay’da bitki bazlı gıdalara adanmış bir pop-up mutfak inovasyon merkezi açtı. Ziyaretçiler Future Food Studio‘da, Eat Just’un en son yenilebilir yeniliklerini kullanan en iyi şefler tarafından verilen yemek kurslarına kaydolabilir. Bitki bazlı yumurta üreticisi ayrıca Singapur’da 120 milyon dolarlık bir bitki-protein tesisi inşa ediyor.

Yiyecek, moda, güzellik ürünleri, sofra takımı ve ambalaj. Bitki temelli devrim her yerde endüstrileri vuruyor. 2021, bitki bazlı bir geleceğe giden trene atlamak için son şans anlamına geliyor.

7) Greenwood

Sistematik adalet

Marjinal toplulukları destekleyin ve güçlendirin

Tarihsel olarak, bankalar düşük gelirli başvuru sahiplerini reddettiler, Siyah ve Latin kökenli tüketicilerden finansal hizmetler için daha fazla ücret talep ettiler. Greenwood, Siyahi ve Latin kökenli müşterileri güçlendirmek için tasarlanmış bir dijital banka. Rapçi ve siyahi topluluk lideri Michael “Killer Mike” Render’ın ortaklaşa kurduğu Greenwood, beyaz olmayan toplulukların zenginlik kazanmasını ve sistemsel baskı ile mücadele etmesini sağlamayı amaçlıyor.

Dünya, adım adım, sistemsel baskıdan sistemsel adalet ve eşitliğe doğru ilerliyor. 2021’de kenara atılanlar için ve onlar tarafından, gerçek sosyal adalet girişimleri talep ediliyor.

8) Swedish Stockings

Geri dönüşüm

Yeni pazarlara girmek için atıkları kullanın

Sürdürülebilir tayt markası Swedish Stockings, eski çorapları masaya dönüştürmek için tasarımcı Gustaf Westman ile ortaklık kurdu. Her masa, İsveç Çoraplarının Geri Dönüşüm Kulübü tarafından alınan 350 çift tayttan oluşuyor: daha önce ticari yağ tanklarına ve şimdi de mobilyalara dönüştürülecek kullanılmış taytların bağışlarını toplayan bir girişim.

Evet, her şey yeniden, yükseltilebilir ve dönüştürülebilir. 2021’de markalar yeni pazarlara girmek için atıklarını giderek daha fazla kullanacak.

9) Rocos & Boston Dynamics

Robo-dolaşım

Otomatikleştirme ve veri analizi için robotları kullanın

Robotik şirketleri Boston Dynamics ve Rocos, Yeni Zelanda’da koyun gütmek ve diğer tarımsal görevleri yürütmek için Spot adlı köpeğe benzeyen robotlardan oluşan bir filo oluşturmak için ortaklık kurdu. Rocos, robot gruplarını aynı anda izleme ve çalıştırma yeteneğine sahip. Bu stratejik ortaklık, robotların ulaşılması zor alanları nasıl keşfedebileceğini ve iş operasyonlarını kolaylaştırmak için verileri nasıl kullanabileceğini göstermeyi amaçlıyor.

Tamamen otonom arabaların 2021’de yollarda dolaşması pek olası olmasa da, robotların farklı endüstrilerde daha geniş bir şekilde kullanıldığını göreceğiz: ormanlarda, çiftliklerde ve şehirlerde.

10) Airbnb

Yetenek transferi

Ayrılıştan sonra bile çalışanlara özen gösterin

COVID-19 nedeniyle Airbnb, personelinin yaklaşık %25’ini işten çıkarmak zorunda kaldı. Eski iş arkadaşlarına yardımcı olmak için Airbnb bir Mezunlar Yetenek Rehberi başlattı ve işe alma departmanı bir mezun yerleştirme ekibi haline geldi. Eski çalışanlar, bu rehberdeki profillerine, iş geçmişlerinin kısa bir açıklamasının yanı sıra özgeçmişlerine ve LinkedIn profillerine bağlantılar ekleyebiliyor. İnsanlara ayrıca dizüstü bilgisayarları bırakıldı ve sağlık sigortaları bir yıl süreyle karşılandı.

Ne yazık ki, büyük işten çıkarmalar genellikle büyük geçişlerin bir parçasıdır. Ancak eski çalışanlara destek ve yardım sunmak, mevcut ve gelecekteki çalışanların moralini büyük ölçüde artırabilir.

11) Yallah Coffee

Ekstra sürdürülebilirlik

Daha çevreci ürünler için alışılmadık rotalar kullanın

Çekirdeklerini daha sürdürülebilir ve etik bir şekilde tedarik etmek ve göndermek için Yallah Coffee eski modayı seçti ve bir yelkenli aldı. Kolombiya’dan İngiltere’ye giden bu üç aylık , 7 bin 500 deniz millik yolculuk neredeyse sıfır karbon ayak izine sahipti. Yallah Coffee doğrudan yetiştiricilerle çalışarak, çiftçilerin tipik adil ticaret fiyatlandırmasında alacaklarından daha fazla para almasını sağladı.

Gerçekten sürdürülebilir ve etik iş operasyonları oluşturmak için alışılmadık rotaları düşünün. Ve bu yolculuğu (bazen kelimenin tam anlamıyla) müşterilerinizle paylaşın.

12) Kyne Santos

Yeniden kalibrasyon

Kabul et, kucakla ve yeni normlarla koş

Kyne Santos, Filipinli-Kanadalı bir drag queen ve TikTok ve YouTube‘da bir matematik inluencer’ı. Videolarında 790 bin TikTok takipçisine, bilmeceler anlatarak, matematik tarihi üzerine dersler vererek ve  medyadaki yanıltıcı istatistiklerin nasıl tespit edeceklerini öğreterek matematiğe ilgi uyandırıyor. Tüm bunları da muhteşem parti kostümleriyle yapıyor.

Her şeyde “yeniyi” benimsemeyenler, 2021’de yeni normlar (cinsiyet, medya, eğitim ve daha fazlası) markaların izleyicileriyle nasıl iletişim kurduğunu ve bu kitlelerin markalardan ne beklediğini belirleyecek.

13) Felix

Karbon etiketleme

Gerçek maliyetleri ortaya çıkarın ve tüketicinin güvenini kazanın

Klimatbutik, İsveçli gıda markası Felix tarafından açılan ve ürünlerin karbon ayak izine göre fiyatlandırıldığı bir pop-up mağaza. Müşterilerin haftalık karbon bütçesinin 18,6 kg olduğu bu mağazada, onlara çok pratik bir şekilde alışverişlerinin çevresel maliyetinin ne olduğunu gösteryor. Bu arada, başka yerlerde satılan Felix ürünleri de iklim etkisi ölçeğiyle etiketleniyor.

Yalnızca gıda markaları değil, restoranlar ve moda markaları, tüketicileri yeni bir rekabet avantajı elde ederken, ürünlerin gizli maliyetleri konusunda eğitmek için giderek daha fazla karbon etiketlemeyi benimsiyor.

14) FoondMate

Dijital eşitlik

Herkese çevrimiçi erişim sağlama

FoondMate, Güney Afrika’daki öğrencilerin sabit veya sabit bir internet bağlantısı olmadan eğitim materyallerine erişmelerine olanak tanıyan bir WhatsApp sohbet robotunun adı. Güney Afrika’daki çoğu mobil ağ WhatsApp kullanımı için ücret almadığından, öğrenciler veri için ödeme yapmadan notları, geçmiş makaleleri ve araştırmaları indirebiliyor. Böylece, salgın nedeniyle okullar kapatıldığında, öğrenciler hala okul çalışmalarına ayak uydurabiliyorlardı.

2020, dijital eşitsizliğin sonuçlarını daha da belirgin hale getirdi. 2021’de herkese erişim sağlamanın yaratıcı yollarına olan talep her zamankinden daha yüksek olacak.

15) Fifth Third Bank

Tüketmeyicilik

Tüketicilerin alışveriş yapmasına (alışveriş yapmamasına) yardımcı olun.

Fifth Third Bankası, insanları haber kaynaklarında reklamları görüntüledikten sonra ani satın alımlar yapmaktan caydırmak için bir sosyal medya kampanyası yürüttü. Tüketiciler, ürünler için reklam görecekleri yerde, artık savurganlık hakkında iki kez düşünmelerini sağlamak için tasarlanmış Fifth Third reklamları gördüler. Kampanya, insanların gözlerine sokulan son derece cazip tekliflere karşı koyarak, daha az satın almayı ve daha fazla tasarruf etmeyi teşvik ediyor.

2021’de Kara Cuma’yı boykot etmek artık yeterli değil. Giderek daha bilinçli alışveriş yapanlar, markaların aşırı tüketimciliğin zararlı etkilerini kabul etmesini ve onlara “daha fazlasını” sunmasını talep ediyor.

16) Hellmann’s

Flu oyunculuk

Sanal oyun alanlarını “gerçek hayata” getirin

Hellmann’s Canada, popüler Animal Crossing oyununda, oyuncuların sınırlı bir süre için sanal yiyecek atıklarını ihtiyacı olan insanlar için gerçek yiyeceğe dönüştürebilecekleri bir ada yarattı. Ada ziyaretçilerine şımarık sanal şalgamlarını bırakmaları için 15 dakikalık bir boşluk verildi. Buna karşılık çeşni markası, Kanada’nın büyük gıda kurtarma yardım kuruluşu Second Harvest‘a bağış sözü verdi.

Oyun, hem zaman hem de harcanan parayla patlamaya devam ediyor. Tüketicilerin gerçek dünya etkisini elde etmek için sanal para birimini, malları ve eylemleri kullanmasını sağlamak, dikkat çekmenin kesin bir yolu.

17) MAT

İşçi A.Ş.

Çalışanları sahiplere dönüştürün

MAT, çalışanların sahip olduğu bir iş modelini kullanan Kolombiya’da bir araç çağırma uygulaması. ‘Elçi‘ olarak adlandırılan sürücüler, şirket için çalıştığında hissedar oluyor ve MAT, büyüdükçe daha yüksek ücret vaat ediyor. Araştırmalar tutarlı bir şekilde, çalışan sahipliğinin memnuniyeti, motivasyonu ve üretkenliği artırdığını gösteriyor. Tüketicilerin ise, işçilere iyi bir şekilde ödeme yapılırsa ve iyi koşullar sağlanırsa hizmetler için fazladan ödeme yapma eğiliminde oldukları görülüyor.

Çalışanlar için zararlı olan iş modellerini ortaya çıkarmak ve dönüştürmek, 2020’lerin ana motifi olacak. Şirketlerin mülkiyetin doğasını yeniden tasavvur ederek marka ve çalışan öz sermayesini artırma şansı var.

18)  General Mill’s

Pozitif dünya

İklimsizlikten yenilenebilirliğe

154 yıllık General Mills‘in ikonik yan kuruluşu Annie’s, karbonu tutacak ve toprağı zenginleştirecek şekilde yetiştirilen buğday sayesinde peynir soslu makarnasını en çok satan yenilenebilir ürün haline getiriyor. Patagonya, Danone ve hatta Walmart dahil birçok kuruluş, yenilenebilir tarımı iklim değişikliğine karşı mücadelede sihirli bir değnek olarak görüyor.

2021’de, yenilenebilir tarım ürünleri tüketicilerin eline geçecek ve erken benimseyen markalara eko-ilerici tüketiciler arasında açık bir rekabet avantajı sağlayacak.

19) Crate&Barrel

Ortam öğrenimi

İç tasarım yoluyla öğrenmeyi harekete geçirin

Jane Goodall Institute, hayvanlara ve doğal dünyaya ilgi uyandıran bir dizi ev ürünü oluşturmak için Crate & kids (ev mobilyası markası Crate & Barrel’in çocuk serisi) ile ortaklık kurdu. Koleksiyonda bir Serengeti yorgan, şempanze ve tukan yastıkları ve belki de büyük olasılıkla yeni yetişen zoologları heyecanlandıracak, Dr. Goodall’ın araştırma kampından sonra modellenmiş bir oyun evi var.

Çocuklar içeride ekranlara bakarak daha fazla zaman geçirdikçe, öğrenmeyi ve yaratıcılığı özünde ateşleyen analog ev ürünleri giderek daha önemli hale geliyor.

20) Super Meat

Labarotuvar masalar

Laboratuvarda yetiştirilen et olgunlaşıyor

Tel Aviv’deki The Chicken, kültür tavuklu burgeri ücretsiz olarak sunan dünyanın ilk laboratuvarda yetiştirilen et restoranı. Yemek masalarının yanındaki bir biyoreaktörde yetiştirilen tavuk, restoranı yenilikçi, kültür etleri için bir test alanı olarak kullanan erken aşama İsrailli startup SuperMeat tarafından üretiliyor.

2021’de, bir zamanlar alay konusu olan laboratuvarda yetiştirilen et, geleneksel hayvancılık endüstrisinin deişimini hızlandırırken tüketicilerin tabaklarına da girecek.

21) RNIB

OMNI-Erişebilirlik

Her yetenekten insanlar için tasarım

Birleşik Krallık Kraliyet Ulusal Körler Enstitüsü, görme engelli kişiler için dünyanın ilk erişilebilir gebelik testinin prototipini oluşturdu. Sonuçlar dokunsaldır ve hamileliği gösteren kabarıklıklar vardır. Mevcut testlerle, görme bozukluğu olan kadınların sonucu okumak için yardıma ihtiyacı var. Bu da hiçbir zaman ilk öğrenen olmayacakları ve o anı özel olarak deneyimleyemeyecekleri anlamına geliyor.

Dünya nüfusunun %15’inde (!) Bir çeşit engel var, bu da onların ihtiyaçlarını hesaba katarsanız önemli bir potansiyel müşteri grubuna erişim sağlayacağınız anlamına geliyor. Ve yaratıcı çözümler, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi herkes için iyileştirebilir.

Kaynak: https://trendwatching.com/