2017’nin dijital trendleri

2016 yılında, mobil cihazların insanların birbirleriyle ve markalarla nasıl etkileşime girdiğini somut bir şekilde görmüş olduk. Sosyal medyanın ve mobil pazarlamanın, iletişim ve ticaret üzerinde tartışmasız büyük bir etkiye sahipken, 2017’de oyunu tamamını değiştirmek isteyen yeni oyuncuları ve diğer yandan oyunu iyi oynayan ve yeni hamlelerini yapacak eski oyuncuları da göreceğiz.

Edelman Digital’in, 2017 yılı için belirlediği trend tahminleri.

Sohbet deneyimleri

Mesajlaşma uygulamaları 2017’de çok kullanılacak. Neden mi? Devam eden bir chatbot devrimi var ve öncelikle Facebook Messenger, Google, Microsoft Skype, Salesforce, Slack, Twitter DM, WeChat, Kik ve Line gibi büyük sosyal ve mesajlaşma platformları kendi chatbotlarının benimsenmesiyle daha büyük bir kitleye ulaşıyor. Sosyal akışa sahip olan uygulamalara ilgi duymaya alışkın milyarlarca günlük mesajlaşma kullanıcısı olduğu için, mesajlaşma platformları pazarlamacılardan “Sohbet Deneyimleri” olarak adlandırılan teke tek konuşmalarında daha fazla yaratıcı şeyler deneme olanaklarını öne çıkartmaları bekleniyor. Bu sohbet deneyimleri, yapay zekanın potansiyelini vurgularken, e-ticarette ve metin servislerinde olan eski teknolojileri de bir araya getirecektir.

Sürükleyici içerikler

2017 yılı, izleyicilerin etkileşim biçiminde bir dönüm noktası belirleyecek ve video içeriğinin daha önemli olduğu bir yıl olacak. HTC Vice, Oculus Rift, Playstation VR, Niantic Labs’ın Pokemon oyunu gibi yeniliklerle, sanal gerçekçlik ve arttırılmış gerçeklik, 2016’nın önemli teknolojik atılımlarıydı. 2017’de de, bu sürükleyiciliği cihazlarda ve yazılımlarda bekliyoruz. 2017’de önemli teknolojik gelişmeler bekleniyor.

Pazarlamanın etkileri

E-Marketer’e göre 2017’nin dijital reklamcılık için önemli bir kilometre taşı olacağı öngörülüyor. İlk defa dijital harcama TV’nin önüne geçecek. Peki o dolarlar nereye gidecek? Pazarlamacılar; bot dolandırıcılığı, reklam engelleme, sosyal algoritmalar ve genel şüphecilikle karşılaştıkları sorunları göz önünde bulundurarak, 2017’nin dijital pazarında merkezi bir rol oynayacak. Pazarlamanın etkileri yeni değil 2017’de olgunlaşacak ve yalnızca Snapchat fenomenleri ve Youtuber’larla ortaklık kurmanın değil, başka hiçbir yerde bulunamayacak orijinal içerikleri de beraberinde getirdiğini görüceğiz.

Blockchain (Blok zinciri)

Talep edilen bitcoinin otomatik dönüştürme işlemi için Uber’in yaptığı şey Blockchain, finansal işlemler vaat ediyor. Son üç yılda 1.4 milyar dolarlık girişim sermayesi ile hükümet hizmetleri için Blockchain teknolojisine yatırım yapan 24 ülke, ilgili tartışmalar yapan 90’dan fazla merkez bankası ve 2025-2027 yılına kadar Bllockchain teknolojisi ile küresel GSYİH (Gayrisafi yırt içi hasıla) yüzde 10 artacak. Blockchain teknolojisinin Next Great Flattening’in bir parçası olacağına ve orta katmanlı kurumların kaldırılacağına inanıyoruz.

Bugünün işe yarayanları ve yarın çalışacak olanlar

2017 yılı, finansal yönden ve içerik yönünden bir sıkıntı çekmeyecektir. Etkili pazarlama örnekleri olgunlaştıkça markalar da geleneksel ya da “geleneksel” medyaya uygulanan aynı titizlikle onu ölçecekler. Pazarlamacılar ve marka yöneticileri için ödememiz net. Günlük görevlerimizin ve sorumluluklarımızın bir parçası olarak hem parlak hem de esaslılara hakim olmalıyız. 2017 tam olarak bir test yılı olacak, bugünün işe yaranları ile yarın çalışacak olanları yerine getirebilme testi.

Kaynak: www.adweek.com