2017’de odaklanılacak 4 mobil pazarlama trendi

2016 yılının sonuna doğru geliyorken, küçük işletmelerin, 2017 ve sonrasında ön plana çıkmaları hayati önem taşıyor. Yaratıcı pazarlama, işinizi pakette ayrı yere koyabilir bu yüzden yeni yaklaşımlar ve trendler hakkında güncel kalmak akıllıca olacaktır. Mobil cihazlar ile internete erişen tüketicilerin sayısı artık masaüstü kullanıcılarından daha fazladır. Günümüzde yalnızca ”mobil uyumlu” olmak yeterli değil. Önümüzdeki yıllarda küçük işletmelerin mobil pazarlama yönetimini kullanmasının dört yolu var.

2017 için mobil pazarlama eğilimleri

Mobil arama

İşletmenizin mobil arama yoluyla görünür olması en önemli faktörlerden biri. Web sitenizin duyarlı olduğundan emin olun, yani görüntülendiği cihaza otomatik olarak uyum sağlasın. Bu Google’daki sıranıza yardımcı olacak ve zayıf işlevsellikten dolayı müşterilerinizi kaybetmemenizi sağlayacaktır.

Bir sonraki faaliyetiniz ise endüstriniz için önemli mobil kelime aramalarını belirlemeyi içerir. Potansiyel müşterilerin, mobil aramalarına yazdıkları sorular nelerdir ve ürününüzün, hizmetinizin bu soruları yerine getirebileceğini düşünüyor musunuz?

Arama sorularını belirlendikten sonra içerik tabanlı çözümün nasıl teslim edileceğini belirleyebilirsiniz.

Mobil ödemeler

Tüketiciler, mobil ödeme seçeneklerini kullanarak her zamankinden daha rahat ederler. İşletmenizin, mallarınız ve hizmetleriniz için mobil ödemeyi kabul edecek şekilde ayarlandığından emin olun. Facebook, Twitter ve Youtube da dahil olmak üzere çeşitli platformlarda ”satın al” düğmeleri zaten mevcut. Yeni bir kahve makinesinin piyasada olduğunu düşünün. Bazı çevrimiçi araştırmalar yaptınız ve çok iyi bir Cuisinart buldunuz ama tamamen ikna olmadınız.

Daha sonra Facebook’ta gezinirken… Ne fark ediyorsunuz? Facebook haber akışınızda doğrudan bir Cuisinart reklamı! Bu sadece bir reklam değil, araştırmakta olduğunuz modeli de sergileyen reklam. Doğrudan o reklamdan, hızlı ve rahat bir şekilde kahve cennetine gidecek bir ”satın al” düğmesi var.

Sizi ödeme yapmak için başka siteye yönlendirmektense doğrudan haber akışından zahmetsizce ürünü satın alabilirsiniz. Çünkü tüketicilerin bir satın alma işlemi için birden fazla adım atmaları gerekmiyor. ‘’ Satın al’’ düğmesi sayesinde müşterilerin dikkat dağıtıcı ve tereddütte kalma potansiyeli azalıyor ve satışlar artıyor. Farkındalık arttıkça ve perakendeciler bu düğmeleri daha sık kullanmaya başladıkça, bu araç 2017’de gerçekten de uçuş olabilir.

Mobil uygulamalar

Yeni bir Gallup anketi, Amerikalıların yüzde 72’sinin telefonlarını en az saat başı bir kez kontrol ettiğini belirtiyor. O zamanın ezici çoğunluğu yani yüzde 90’a varan oran, uygulamaları kullanıyor. İşletmeniz şuan bir mobil uygulamaya sahip değil ise, şimdi tam zamanı!

Uygulamalar etkileşimi artırır, işletmenizle müşteri verileri sağlar ve kitlenizle bağlantı kurma yollarını artırır. Mobil uygulama geliştirme, ucuza yapılabilir ve markanızın farkındalığını arttırarak en küçük şirketlerin bile yararlanmasını sağlar.

Yalnızca mobil cihazlara uygun sosyal medya

Sosyal platformların ne kadar büyük olduğunu hepimiz biliyoruz ancak yalnızca mobil cihazlara yönelik olan sosyal uygulamalar artmaya devam ediyor. Periscope, Snapchat, Instagram ve diğer mobil uygulamalar, mobil pazarlama stratejinizin bir parçası olmalıdır. Her zaman sosyal kanallarınızı ( canlı ve sosyal dinleme araçları aracılığı ile) izlediğinizden ve mesajınızı buna göre uyarladığınızdan emin olun.

Aynı içeriği tüm platformlarda aynı anda yayınlamayın. Bu mesaj yorgunluğuna neden olur ve takipçilerinizi kaybetmenin en hızlı yoludur. Marka felsefenizi, deneyimlerinizi ve tutumunuzu yansıtan, anlık resim ve videolar yayınlayarak takipçileriniz ile bağlantı kurun.

Pazarlama eğilimleri gelecek ve gidecek ancak büyümeden yararlanmak için güncel kalmalısınız. Mobil yaygınlık konusu genişlemeye devam edecek bu nedenle işletmenizin iyi desteklendiğinden emin olmalısınız.

Kaynak: https://smallbiztrends.com