2016 Yılında Odaklanmanız Gereken 5 Önemli Nokta

Geleceği biliyormuş gibi davranmak istemiyorum. Bu yüzden Aralık ayının cümlesi olan “Önümüzdeki yıl için tahminlerim” dememeye çalışacağım.

Biliyorum ki bir çok pazarlamacı ve küçük işletme çalışanları yılbaşına girdiklerinde de gittikleri yolda devam etmek istiyorlar. Bunun için bütçelerini doğru ayarlamaları ve onlara başarı getirecek olan bir strateji belirlemeleri gerekiyor.
2015 yılında da gördüğümüz 5 önemli noktayı 2016 yılı için de tekrar etmemiz gerekiyor:

1. Mobil kullanıcı deneyimi: Herkes sonunda farklı model telefonlar kullanmaya başladı. Mobil kullanıcıları artık farklı şeylere ihtiyaç duyuyor ve farklı şeyler istiyor. Onlar artık farklı caddelerde farklı bisikletler kullanıyor. Biz artık herkesi benzer şekilde tedavi etmeyi bırakmaya ve onlara tam olarak istediklerini vermeye odaklanmalıyız. Bunu arkadaşça ve kolay formatlarla; internet üzerinden, e-mail kampanyalarıyla ve reklamlarımızla yapmamız mümkün.

2. Pazarlamayı bölümlere ayırma: Mobil kullanıcılar gibi aslında biz de insanları aynı şekilde tedavi etmeyi bırakmak istiyoruz. Çünkü insanlar farklıdır. Farklı sorunları vardır ve farklı çözümler ararlar ki ayrıca bir sorunun her insan üzerinde tedavisi de farklıdır. Bizim öncelikle yapmamız gereken müşterilerimizden öğrendiklerimizi ve elimizdeki anket verilerini en doğru şekilde kullanmak. O veriler ile müşterilerimizi doğru kitlelere ayırmalıyız. Bu nerede yaşadıklarına, neler satın aldıklarına ve benzeri bölümlere ayırma ile yapılabilir. Müşterileri kitlelere ayırarak hareket etmek bize her zaman daha iyi sonuçlar verecektir.

3. Pazarlama olarak müşteri hizmetleri: “Nasıl yardımcı olabilirim?” Bu küçük üç kelime pazarlamanızın tam kalbinde olmalı. Müşteri hizmetleri günümüzde eskisinden de yaygın bu yüzden şirketlerin müşteriyi kazanmak istediğinde bu hizmeti kullanmaları bir avantaj. Müşteriyi mutlu etme yolundan gittiğinizde hem markanızın savuncusu olursunuz hem de iyi niyet artar. Eğer müşterinin gözünde kötü bir itibarınız varsa bu da iyiye döner.

4. Ölçüm ve analiz: 2016 yılında insan gücünü verilerinizi anlamaya bırakın. Teknoloji müşterilerimizin daha önce neler yapıp neler yapmadığını öğrenmek ve konuda çalışmak için bize fırsatlar sunuyor. Yeni yılla birlikte şirketler eğer verileri nasıl kullanacaklarını önceden anlarlarsa başarılı olacaktırlar. Çünkü verileri yok saymak artık bir seçenek değil.

5. Ürünü ve hizmeti geliştirme: Eğer gerçekten şirketinin büyümesini istiyorsanız şu an doğru yapmadığınızı düşündüğünüz bir yada iki noktayı fark etmelisiniz. Müşterilerinizin farklı yerlerden aldığı ürünler ürünlerinize benziyor mu? Piyasa henüz bulunmayan bir ürün sunacak mısınız? Piyasaya yeni çıkacak ürünleriniz için henüz bir şey yapmadınız mı? Unutmayın, büyümek için her zaman yeni müşterilere ihtiyacınız yoktur. Var olan müşterilerinizle satışı arttırmaya yönelik yatırım yapmak her zaman daha kolaydır.

 

Orjinal metin için tıklayınız