İÇERİKLE PAZARLAMA NEDİR?

Pazarlama sürecinde; reklam, P.R. ve elektronik iletişim kanallarıyla mesajlarınız hedef gruplarınıza iletiliyor; yani pazarlama iletişimi yapılıyor… Türü ne olursa olsun, iletişimde aktarılmak istenen bir duygu ve düşünce bütünü var. Bu bütüne içerik adı veriliyor.

Pazarlama iletişimi faaliyetlerinde, pazarlama hedeflerini gerçekleştirebilmek için birbirinden çok farklı içerik kategorilerini doğru bir üslupla ve doğru iletişim kanallarıyla iletmek gerekiyor. Örneğin bir gazete reklamında dergi yazısı üslubu kullanılmaması gerektiği gibi; bir kurum yayınında da çığırtkan bir hava buralara harcanan bütçenin sokağa atılmasına neden olabiliyor. Aynı şekilde bir reklam yazarı basın bülteni yazdığında, bir editör hardsell ilan metni hazırladığında ortaya son derece anlamsız sonuçlar çıkabiliyor. Pazarlama iletişiminin içeriğe yönelik temel prensibi; doğru içeriği doğru adreslerden temin ederek doğru kanallarla iletmektir.

Eğer pazarlama hedefiniz kısa dönemli satış artışlarının çok ötesinde bir değer yaratmaksa, yapmanız gereken işlerin başında satış baskısı oluşturmayan bir içerik oluşturmak ve bu içeriği doğru kanallarla iletmek gelmelidir. İşte bu içerik türüne biz; pazarlama odaklı yayın içeriği diyoruz. Bu içeriğin pazarlama faaliyetlerine ve marka gücüne olan katkısını ise kısaca içerikle pazarlama olarak tanımlıyoruz.

Doğru planlanmış bir yayın içeriği yönetimi, ürün/hizmetin marka değerini artırmaya odaklanmış olmalıdır.

İçerikle pazarlama diğer iletişim çalışmalarına göre neden daha güçlüdür?
İçerikle pazarlama, diğer iletişim çalışmalarına göre hedef kitle açısından çok daha büyük “değer yaratan” bir pazarlama faaliyetidir.

Reklamın hedef kitlesinden çok daha büyük bir izleyici, okuyucu veya seyirci kitlesi olan yayın içeriği; ürün/hizmetten bağımsızdır ve ürün/hizmeti satmaya çalışmaz, izleyicide güven duygusunu hedefler, izleyici için bir değer yaratır. Bu değer izleyici bağlılığı oluşturur, bu bağlılık marka değerinin artışına önemli katkıda bulunur.